ביידן, הלילה
צילום: אי-פי

ביידן לאחר שהאלקטורים אישרו את בחירתו: הדמוקרטיה ניצחה

בנאום תקיף, הודה ביידן לציבור על בחירה בו וביקר את סרובו של טראמפ לקבל את התוצאות: "סרב לכבד את רצון העם" • נציגי 50 המדינות - האלקטורים, התכנסו אתמול ואישרו את התוצאות מליל הבחירות: ניצחון לביידן על טראמפ, 306 לעומת 232 • ובינתיים בממשל טראמפ: שר המשפטים באר התפטר, על רקע חילוקי דעות עם הנשיא
נתן גוטמן ובן יניב
15 בדצמבר 2020
00:36
עודכן ב 02:59

האלקטורים של 50 מדינות ארצות הברית קבעו הלילה (שלישי) כי המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן ניצח בבחירות לנשיאות. אחרי שהתקבלו כלל התוצאות, דיבר ביידן לציבור ואמר כי "הבחירות האלה הן עדות אמיתית לרצונו של הציבור". ביידן תקף את סרובו של טראמפ לקבל את תוצאות הבחירות ואמר כי יש לחגוג את העובדה שאמריקנים רבים כל כך השתתפו בתהליך, לא לתקוף אותם.

538 אלקטורי המדינות - אנשים שנבחרו מטעם כל מדינה לייצג את בחירתה, התכנסו ביום שני לבחור במועמדים לנשיאות וסגניהם בהתאם להצבעה הכללית שנערכה ב-2 בנובמבר. טראמפ קיווה שחלק מהאלקטורים יחצו את הקווים לטובתו, אך התוצאה לא השתנתה - 306 אלקטורים קבעו שג'ו ביידן הוא הנשיא ה-46 של ארצות הברית, לעומת 232 בלבד שתמכו בטראמפ.

ביידן יצא בנאומו נגד הביקורת על עובדי ציבור שניהלו את הבחירות ואמר כי למרות שטראמפ קיבל כל הזדמנות לערער על התוצאות, הוא המשיך בטענות חסרות בסיס. ״במאבק הזה, על נפשה של אמריקה, הדמוקרטיה ניצחה״, אמר ביידן. הוא אמר כי עכשיו העת להתאחד ולהחלים וכי יש להנמיך את הלהבות בויכוח הפוליטי. ״אהיה נשיא לכל האמריקנים. אעבוד קשה עבור כל האמריקנים, גם אלה שלא הצביעו עבורי״, אמר ביידן.

התכנסות של הקונגרס כדי לספור את הקולות אמורה להיערך ב-6 בינואר, וכל זה בזמן שהנשיא המכהן דונלד טראמפ טרם הודה בהפסדו בבחירות ומתעקש: "זה לא נגמר, נמשיך להיאבק". התחנה הסופית לנשיאות היא ב-20 בינואר, אז יושבע הנשיא החדש.

לאחר ההכרזה פרסם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודעת ברכה על ניצחון סגן הנשיא לשעבר ועל הפיכתו לנשיא הבא של ארצות הברית. ובזמן שביידן מרכיב את הקבינט שלו, טראמפ מתמודד עם שינויים של הרגע האחרון בממשלו: שר המשפטים וויליאם באר התפטר הלילה. הנשיא טראמפ הודיע על כך בציוץ אליו צירף את מכתב ההתפטרות של באר. באחרונה נעכרו היחסים בין טראמפ לבין שר המשפטים שלו לאחר שבאר הצהיר כי משרדו לא מצא עדויות לרמאויות רחבות היקף בבחירות. באר יסיים את תפקידו לפני חג המולד ואת מקומו בחודש שנותר עד לעזיבת טראמפ ימלא סגנו ג׳ף רוזן.

מקורות בבית הלבן מסרו לרשת CNN כי טראמפ לא צפוי להודות כי יריבו הדמוקרטי ניצח בבחירות, זאת על אף הכרזת חבר האלקטורים הלילה. עוד נמסר כי בכוונתו שלא להשתתף באירוע ההשבע של ביידן ב-20 בינואר.

בשבוע שעבר דחה בית המשפט העליון של ארצות הברית פה אחד את ניסיונו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפסול את תוצאות הבחירות במדינת פנסילבניה. גם מדינת הוואי אישרה את ניצחונו של ביידן לאחר שבית המשפט העליון במדינה דחה את העתירות שביקשו לבטל את התוצאות.