השופט סטרשנוב
צילום: אורי לנץ, פלאש 90

ראש הוועדה הפורש לבדיקת הצוללות: שמרון היה ברשימת העדים, ייתכן שהיינו מגיעים לרה"מ

השופט בדימוס אמנון סטרשנוב בריאיון ראשון לאחר התפטרותו: "קיבלנו מסמך מפורט שמרוקן את הוועדה מכל תוכן. זרקו לנו עצם קטנה"
תמר אלמוג ומרדכי גילת
24 בדצמבר 2020
10:32

לאחר שהתפטר מראשות ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב סיפר הבוקר (חמישי) על התוכניות שהיו לחברי הוועדה. "עורך הדין דוד שמרון היה ברשימה של העדים שנזמין", אמר סטרשנוב בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב. "ייתכן שהיינו מגיעים גם לראש הממשלה להזמינו לעדות". 

האזינו לריאיון המלא עם השופט בדימוס סטרשנוב בכאן רשת ב

על ההחלטה להתפטר מהתפקיד, הוסיף השופט בדימוס: "חשבנו שיאמרו לנו לא לשמוע עד או שניים, או לא לעסוק בנושא מסוים מחשש לפגוע בהליך הפלילי. למרבה הפליאה קיבלנו מסמך מפורט שמרוקן את הוועדה מכל תוכן. זרקו לנו עצם קטנה".

ועדת הצוללות: נתניהו נפל לבור שכרה לעצמו | דעה

ביום שלישי הודיעו שלושת חברי ועדת הבדיקה לעניין הצוללות, בהם השופט בדימוס סטרשנוב, על התפטרותם - בגלל המגבלות שהטיל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על עבודת הוועדה. "במצב דברים זה, הוועדה נותרה עם סמכויות מוגבלות ביותר שלא יאפשרו לה למצות את הבדיקה ולהגיע לחקר האמת", כתב השופט בדימוס.

בין המגבלות שקבע היועץ: הוועדה לא תעסוק בכלי השיט אלא רק בצוללות, צמצום משמעותי של שמיעת העדים - כשמדובר בעדים שמעידים גם בתיק הפלילי, הוועדה תבדוק באופן כללי בלבד את תחומי האחריות של צה"ל והליכי הרכש של מערכת הביטחון.

התפטרות חברי הוועדה הגיעה חודש בלבד לאחר ששר הביטחון בני גנץ הודיע על הקמתה. כשבוע לאחר מכן מנדלבליט פנה במכתב לגנץ וביקש שוועדת הבדיקה לא תחל בעבודתה - עד לסיום בדיקת משרדו בעניין. היועץ הסביר כי טרם הסתיימה הבחינה אם פעילות ועדת הבדיקה פוגעת בהליך הפלילי המתקיים במקביל. הדבר קטע את פעילות הוועדה, שתיכננה להתחיל לזמן עדים ראשונים.