טיל מוצג בתהלוכת יום אל קודס באיראן, עימותים בהפגו
צילומים: אי-פי; אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

המכון למחקרי ביטחון: האיומים החמורים לביטחון המדינה - איראן והמשבר הפנים-ישראלי

להערכת המכון, "איראן ממשיכה להוות את האיום החמור ביותר לביטחון ישראל, הן בבניית חזית צבאית על גבולות ישראל והן בתוכנית הגרעין שלה"
כרמלה מנשה
06 בינואר 2021
14:01

המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) פרסם היום (רביעי) את ההערכה האסטרטגית השנתית לישראל ואת מדרג האיומים השנתי על פי סדר חומרתם, וכן המלצות למקבלי ההחלטות. לראשונה מאז החל המכון לפרסם את המדד, המשבר הפנימי בישראל דורג כאחד משלושת האיומים המובילים על חוסנה הלאומי וביטחונה של המדינה - לצד איראן.

המשבר הפנימי בישראל, שמדורג שלישי במדרג האיומים, עלול לפי המכון לערער את יסודות הביטחון הלאומי במובנו הרחב. שכן, הוא מוביל להיחלשות מנגנוני המדינה ומוסדותיה ומתבטא בקשיי תפקוד, בשיתוק בתהליכי קבלת החלטות, בצניחת אמון הציבור במוסדות ובהיעדר סולידריות ומטרה משותפת בין קבוצות החברה הישראלית. "החברה משוסעת במשבר בריאותי, כלכלי, חברתי, פוליטי ומשילותי משולב שנחשף במגפת הקורונה", כותבים חוקרי המכון.

האיום הצבאי החמור ביותר לשנת 2021 לפי המכון הוא מלחמת הצפון הראשונה, שמתנהלת מול גורמי הכוח בצפון ובמזרח: איראן, חיזבאללה, המשטר הסורי, המליציות הפרו-איראניות וגם ההתקפות ממערב עיראק. המון ממליץ כי איום זה צריך להוות את איום הייחוס למוכנות צה"ל ושאר גורמי הביטחון. הודגש כי משבר הקורונה לא הפחית מחומרת ודחיפות האיום.

להערכת מכון המחקר, ישראל תידרש גם השנה לפעילות אקטיבית להחלשת הציר האיראני-שיעי כדי למנוע ממנו את בניית החזיתות הצבאיות הקרובות נגד ישראל ואת חיזוקן. המשבר הפנימי החמור שלבנון נמצאת בעיצומו משליך, לפי ההערכה, גם על חיזבאללה, אך לא עוצר את המשך התעצמותו הצבאית של ארגון הטרור בסיוע איראן.

ישראל פועלת בסוריה במסגרת מה שמכונה "המערכה שבין המלחמות" נגד התבססות איראן ושלוחותיה, כולל חיזבאללה, ושוחקת ומאטה אותה. אך האיראניים נחושים להמשיך במגמת ההתבססות, קובעים במכון. רצף המכות שספגה מצמצם את יכולת ההבלגה של טהראן ועלול להובילה להגיב נגד ישראל באמצעות שלוחותיה בזירה הצפונית, בעיראק ואף בתימן. הימצאות מאות טילים מדויקים בידי הציר האיראני, ובעיקר בידי חיזבאללה, יכולים לגרום פגיעה משמעותית בישראל ולשתק מערכים חיוניים-צבאיים וגם אזרחיים בעורף. המכון קורא למדינת ישראל לגבש אסטרטגיה לעצירת התפתחות האיום.

מלבד זאת, נקבע כי "תוכנית הגרעין של איראן היא האיום החמור ביותר כפוטנציאל לאיום קיומי על ישראל". לפי הסבר החוקרים, "דחיפותו ב-2021 נמוכה יותר, אך חומרתו הפוטנציאלית לעתיד היא הגבוהה ביותר. לצד חיסולם של אבי תוכנית הגרעין פחריזאדה ומפקד כוח קודם קאסם סולימאני והפגיעה במתקן בנתנז, רצף המכות שספגה איראן מצמצם את יכולת ההבלגה שלה ועלול להובילה להגיב נגד ישראל". משכך, מוסיפים במכון, "איראן ממשיכה להוות את האיום החמור ביותר לביטחון ישראל, הן בבניית חזית צבאית על גבולות ישראל והן בתוכנית הגרעין שלה".