ארכיון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

גנץ: לא אאפשר דחייה נוספת בחוק הגיוס

שר הביטחון מציג מתווה גיוס חדש: השירות יקוצר לשנתיים, מי שלא ילך לצבא – יופנה לשירות אזרחי • גנץ בביקורת על נאום הרמטכ"ל: ישראל צריכה להגן על עצמה בכל דרך מפני הגרעין האיראני - אך קווים אדומים מציירים בתוך חדרים סגורים
איתי שיקמן
27 בינואר 2021
18:36
עודכן ב 19:00

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ הודיע הערב (רביעי) כי לא יבקש ביום ראשון הקרוב את הארכת המועד לחקיקת חוק הגיוס, מבלי שיאושר מתווה הגיוס בממשלה. בהצהרה הערב אמר גנץ כי "צה"ל הפך לצבא חצי העם, המשרתים והקרביים הפכו לפראיירים. ביטחון ישראל בסכנה".

לדברי גנץ, בתוך כשנה תוקם מנהלת שירות משותפת אזרחית וצבאית. "צה"ל יבחר ראשון את המשרתים בשורותיו", אמר. "חרדים יוכלו להתנדב בארגוני חסד ולרכוש מקצוע בארגוני הצלה. אזרחים ערבים יוכלו לסייע במלחמה בפשיעה. כל אחד ישרת שנתיים למען החברה. אותן זכויות, אותן חובות. צה"ל החל להיערך לרפורמה הזאת, שבמסגרתה יוקפא קיצור השירות"

על פי התוכנית, כל משרת בשירות הצבאי או האזרחי יקבל הכשרה מקצועית שתסייע לו להשתלב בשירות התעסוקה. גיל הפטור ירד ל-22. "כך, עשרות אלפים יוכלו לצאת לעבוד, כך נתרום לכלכלת ישראל", הוסיף השר. "בכוונתי לפנות לרה"מ ולדרוש לאשר את המתווה בישיבת הממשלה הקרובה, בכפוף להנחיות היועמ"ש. במידה והמתווה לא יקודם, עמדתי בבג"ץ תהיה נגד דחיית חוק הגיוס"

"הבלוף הזה לא יכול להימשך", אמר גנץ. "לא עוד איש הישר בעיניו יעשה, אלא אנשים ישרים יעשו את הדבר הנכון. ישראל איננה עוד מדינת רוב חילוני מסורתי עם מיעוטים, אלא מדינה המורכבת מקבוצות קבוצות, פלגים ושבטים. בישראל 2021 יותר מ-50% מהצעירים לא מתגייסים לצה"ל. אלו בדיוק אותם צעירים שחיים בערים שמוסדות הלימוד בהן נשארים פתוחים בקורונה. אלו אותם ערבים שבערים שלהם אין תשתיות. החברה הישראלית נקרעת. חייבים להיות מאוחדים בשירות".

שר הביטחון ביקר גם את הרמטכ"ל, ברקע נאומו אתמול על תוכנית הגרעין האיראנית: "איראן גרעינית היא סכנה עולמית, אזורית ואתגר לביטחון ישראל. בוודאי שישראל חייבת להיות מוכנה להגן על עצמה בכל דרך – אך קווים אדומים מציירים בתוך חדרים סגורים".