אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל

"השארנו את ניב לבד": הלוחם שגויס כמקור במצ"ח והתאבד – פרטי התחקיר נחשפים

פרטי המקרה חושפים: רב"ט ניב לובטון הפגין בשיחות עם רכזי המודיעין שגייסו אותו למצ"ח סימנים למצוקה נפשית שעות לפני היעלמותו – והם לא דיווחו על כך. ראש אכ"א: "בשורה התחתונה נכשלנו"
רועי שרון
27 בינואר 2021
23:18

הכישלון המקצועי במשטרה הצבאית החוקרת, שגרם להתאבדותו של רב"ט ניב לובטון לפני כשנתיים – הציף בחודש מאי האחרון את הנהלים, התקלות, והמסקנות שהתגלו במערך הפעלת חיילים וקצינים כמקורות מול חבריהם ליחידה. התחקיר המסכם שהציג ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז לרמטכ"ל כוכבי, שפרטיו פורסמו היום (רביעי) בחדשות הערב, מספק הצצה נדירה לשיטות ההפעלה במערך המודיעיני הרגיש ביותר של מצ"ח, ומעלה כמה שאלות קשות.

"חיילים וקציני צה"ל שהסכימו לשמש כמקורות מידע, מתמודדים עם קונפליקטים ערכיים מורכבים", כתב ראש אכ"א בתחקיר. "מול רעות, לכידות, שמירה בסוד מוחלט את היותם מקורות – עומד הצורך בהפללת חבריהם, לעיתים חבריהם בלחימה, קושי בשיתוף מצוקות – דגש לתדמית המלשין, המשת"פ". 

תחקיר האירוע מתאר את השתלשלות האירועים שקדמו להתאבדותו של רב"ט לובטון, ובהם הפגישה בבסיס מצ"ח באר שבע. בפגישה הוצע לו לשמש כמקור שיספק מודיעין מתחום הסמים על חבריו בקורס מפקדי חי"ר.

9 בינואר 2019 

12:00 | רב"ט לובטון הסכים לשמש כמקור, ואף מסר בפגישת הגיוס שתי ידיעות מודיעיניות על חבריו, בנושא שימוש בסמים.

13:40 | שעה וחצי אחרי הפגישה התקשר לובטון לרכז המודיעין ואמר כי הוא מתחרט על הסכמתו לשתף פעולה. "אני רוצה לזרוק את עצמי לגלגלים של אוטובוס", הוא אמר לרכז, וביקש לפגוש קב"ן. רכז המודיעין אמר לו שהוא משוחרר מהתפקיד.

14:44 | רכז המודיעין עדכן את הרכז הבכיר שהמקור שוקל להתאבד. הבכיר, בניגוד לנהלים המחייבים דיווח, השיב לו: "הכל טוב שיילך להז***ן".

10 בינואר 2019

14:58 | אחרי ששוחח עם שני חבריו על הפגישה במצ"ח, התקשר לובטון שוב לרכז המודיעין ואמר לו: "אני מקווה שתפסיקו עם השיטות האלה".

20:00 | מפקדיו של לובטון הבחינו שהוא איננו, והחלו החיפושים אחריו.

11 בינואר 2019

2:44 | מפקדם של הרכזים מבין שהנעדר נפגש עם שני רכזים הכפופים לו. על אף שהם כבר יודעים שהמקור שגייסו נעדר מזה שעות, מסתירים השניים ממפקדם את המצוקה הנפשית שהביע לאחר הפגישה, ומשקרים בשלוש שיחות שונות וטוענים כי לא היו אירועים חריגים.

10:23 | יומיים אחרי פגישת הגיוס במצ"ח, נמצאה גופתו של רב"ט לובטון, ששם קץ לחייו סמוך לבסיס.

הפרשה נחשפה ביולי 2019 כאן בחדשות הערב, על רקע הגשת כתבי האישום נגד רכזי המודיעין. בתחקיר האירוע שהציג ראש אכ"א נקבע: "השארנו את ניב לבד, בדיוק ברגעים שהיה צריך אותנו ליד. בשורה התחתונה נכשלנו".

ראש אכ"א התייחס גם לעובדה שבצה"ל, בניגוד למשטרה או לשב"כ, כדי להפעיל מקורות מודיעיניים נדרשים רכזי המודיעין לקורס בן חודשיים בלבד, וכי מדובר בחיילים שחלקם בשירות סדיר: "המודיעין במצח נאסף על ידי רכזים צעירים, שרכזים הם בני גילם של המקורות, וחסרי ניסיון בתחום הפעלת מקורות". 

בעקבות הטרגדיה, הוקם צוות שיבחן את נוהלי הפעלת המקורות, בראש הצוות עמד בכיר שב"כ לשעבר אריק ברבין, שמצא: "בעיות רוחביות בכלל יחידות מצ"ח בכל הקשור לאיתור, גיוס והפעלה של מקורות במצ"ח".

עוד חושף התחקיר שלובטון אינו היחיד בשנים האחרונות שנקלע למצוקה נפשית בעקבות גיוסו כמקור מצח. "בסמוך לאירוע מותו של ניב", נכתב בתחקיר, "היו מספר אירועים בעלי נסיבות דומות בהם עלו אנשי מצ"ח כמתחייב עד לסגירות מעגל מול המפקדים ביחידות". כלומר, במקרים דומים, דיווח רכז המודיעין למפקדיו של החייל, ואלה פעלו כנדרש והצילו את חייו.

המלצות ראש אכ"א לאחר חקירת האירוע 

<> קביעת מינימום של שני מפגשים לפני החתמה על הסכמה לשמש כמקור.

<> החלפת רכזי המודיעין המגייסים מקורות לאנשי קבע.

<> ליווי המקור ב-72 השעות הראשונות שלאחר הגיוס למצח.