רון עובד

מות בן ה-18 בגיבוש צנחנים: הרמטכ"ל יקים ועדת חקירה עקב פערים בתחקיר הפיקודי

רון אליהו עובד נהרג בהידרדרות אוטובוס במהלך גיבוש לחטיבת הצנחנים באפריל 2019. דובר צה"ל: ההחלטה להקים ועדת חקירה מעמיקה באה בעקבות חקירת מצ"ח שחשפה פערים בתחקיר הפיקודי שנערך, החקירה לא ירדה לפרטים הנדרשים ולא תחקרה את היום הראשון למיונים
רועי שרון וכרמלה מנשה
01 בפברואר 2021
19:00

הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה על הקמת ועדה שתחקור את אירוע מותו של רון אליהו עובד ז"ל, שנהרג בהידרדרות אוטובוס במהלך גיבוש לחטיבת הצנחנים באפריל 2019 - כך פורסם היום (שני). תת-אלוף אילן סבג מונה ליו"ר הוועדה שתחקור את הנושא.

דובר צה"ל הדי זילברמן ציין כי ההחלטה להקים ועדת חקירה מעמיקה באה בעקבות חקירת מצ"ח שחשפה פערים אל מול התחקיר הפיקודי שנערך. לדברי זילברמן, החקירה העלתה ממצאים המחייבים השלמה לתחקיר הפיקודי - שלא היה שלם ולא ירד לפרטים הנדרשים, כמו היום הראשון של המיונים. עוד נמסר כי הוועדה תפיק לקחים ותבדוק לעומק מדוע לא תוחקר האירוע בשעתו כנדרש, וכן מדוע לא נכלל היום הראשון של הגיבוש בחקירה.

עובד, יליד קיבוץ פלמחים, נהרג כשהיה בן 18 כתוצאה מפגיעת אוטובוס אזרחי ריק שהידרדר ורמס אוהל שבו שהה יחד עם משתתפים נוספים בגיבוש. נהג האוטובוס, בן 30 מהפזורה הבדואית, נעצר. 

מחקירת המשטרה בסמוך לאירוע עלה כי זמן קצר אחרי שהצעירים נכנסו למתחם האוהלים הסמוך לבסיס צה"ל באזור שומריה, הידרדר האוטובוס לעברם בזמן שהנהג עמד סמוך למקום. מעדותו של אחד הנערים עלה כי הוא רץ לעבר האוטובוס ועצר אותו לאחר שהרים את בלם היד.