הרמטכ"ל: צה"ל נערך במאמץ מרוכז למבצע בעזה

כוכבי: נערכים לאפשרות של מבצע נוסף בעזה

הרמטכ"ל: צה"ל האיץ תוכניות מבצעיות בגלל התקדמות הגרעין האיראני • אביב כוכבי דיבר היום על היערכות למבצע נוסף בעזה וסיפר על הצורך בהכנת תוכנית מבצעית מול ההתקדמות האיראנית בזירת הגרעין • אחרי הביקורת על תוספת המיליארדים לאנשי הקבע, הרמטכ"ל מבטיח: פועל להעלאת שכר חיילי החובה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תקיפות צה"ל ברצועת עזה. 19.05.21
צילום: צילום: יונתן זינלד, פלאש 90

ברקע ההסלמה הנוכחית ברצועת עזה, עם הפרות סדר המוניות על הגדר, הפרחת בלוני תבערה ואפילו ירי של רקטה לשדרות, הרמטכ"ל אביב כוכבי מדבר על היערכות למבצע נוסף בעזה - ייתכן שכבר בטווח הזמן המיידי. "לאחר סיום מבצע שומר החומות, צה"ל נערך במאמץ מרוכז לאפשרות של מבצע נוסף בעזה. אנחנו לא מקבלים, ולא נקבל הפרת ריבונות, לא משנה מי עומד מאחוריה, וחמאס היא האחראית לכל מה שיקרה ברצועה", אמר היום (רביעי) הרמטכ"ל. 

הבטחת הדרג הצבאי והמדיני לאחר המבצע בעזה ש"מה שהיה, הוא לא מה שיהיה" באה לידי ביטוי בתקיפה של חיל האוויר אחרי כל אירועי הפרחת בלוני התבערה. אולם לאחר ירי הרקטה לשדרות בשבוע שעבר ישראל בחרה להבליג - דבר שעורר זעם בקרב תושבי עוטף עזה.

למעשה, בצה"ל כבר חימשו את מטוסי הקרב, המטרות הוכנו, אולם אז הוחלט בלשכת הרמטכ"ל בקריה להקפיא את התקיפה. ככל הידוע, ירי הרקטה מעזה נעשה בתגובה להריגתם של ארבעה מחבלים בג'נין על ידי סוררים מהג'יהאד האסלאמי, שחמאס בעצמו ניסה לעצור. ישראל החליטה לצבור את האירוע ולהגיב עליו בפעם אחרת.

כוכבי: עמלים כדי להעלות את שכר לחיילים

תוספת המיליארדים לפנסיות של אנשי הקבע, שאושרה השבוע בממשלה, גררה ביקורת רבה כלפי הצבא ומשרד הביטחון. כוכבי סיפר על מאמציו להשיג תקציב גם להעלאת שכר חיילי החובה. "העלאת שכר חיילי החובה בכלל ושל הלוחמים בפרט הוא נושא מרכזי וערכי. שר הביטחון, שר האוצר ואני עמלים לקדם אותו באופן אישי", אמר כוכבי. בצה"ל ניסו לקדם את העלאת משכורת של חיילי הסדיר במשך יותר משנתיים, אך המציאות הפוליטית וחוסר התקציב דחו את הנושא שוב ושוב. עלות המהלך, על פי הערכות, נאמדת בסכום של 200-150 מיליון שקל בשנה.

כוכבי רואה בתוספת לתקציב הביטחון ככסף שמיועד בראש ובראשונה להתמודדות עם הגרעין האיראני. "התקדמות תכנית הגרעין האיראנית הובילה את צה"ל להאיץ את תוכניותיו המבצעיות ותקציב הביטחון שאושר לאחרונה מיועד לכך", אמר. במערכת הביטחון קבלו תוספת תקציב של 1.5 מיליארד שקלים בשנת 2021 ומיליארד שקלים בשנת 2022 להערכות צה"ל מול איומים במעגל השלישי.

חזית נוספת במערכה מול איראן היא זו הימית. בישראל ממשיכים בפעולות בזירה זו, ומזהים ביקורת פנימית קשה על התנהלות משמרות המהפכה בפיגוע בספינה "מרסר סטריט" בו נהרגו שני אזרחים רומני ובריטי חפים מפשע. "צה"ל פועל באופן שיטתי ובדרכים מגוונות כדי לצמצם את השפעתה של איראן במזרח התיכון", אמר כוכבי על הפעילות מול איראן ושלוחותיה באזור. 

מות הקצין מאמ"ן בכלא הצבאי

הפרקליטות הצבאית כבר הכינה כתב אישום נגד הקצין אבל הוא לא הוגש מאחר שקצין מת בכלא. אף שליבת הפרשה עדיין אסורה בפרסום בצה"ל אומרים שהקצין ביצע את מעשיו ממניעים אישיים.

עם זאת, בגלל חשש לפגיעה בביטחון המדינה בישראל מתכוונים שליבת הפרשה תישאר תחת צנזורה עוד שנים רבות וכינו את הקצין: "אדם שהלך לאיבוד ביער". על רקע דרישת המשפחה להכיר בו כחלל צה"ל, בצבא לא מתייחסים לכך, ברקע הנסיבות החמורות והעובדה שהקצין ששוחרר מצה"ל לבקשתו.

במערכת הביטחון לא התרגשו מהרקטות מלבנון

בתחילת החודש ירה ארגון חיזבאללה 20 רקטות לעבר ישראל, בתגובה לתקיפה המיוחסת לחיל האוויר בסוריה - בה הוטלו פצצות כבדות על כביש. בישראל לא התרגשו מכך וההוראה לתושבי הצפון הייתה לחזור לשגרה. במערכת הביטחון הייתה הבנה שנסראללה לא יכול היה שלא להגיב על התקיפה הישראלית. וציינו כי בזמן אמת הודיע חיזבאללה שהוא יורה לשטחים פתוחים. ההבנה בישראל הייתה שיש לשמר את המאזן הקיים כחלק מניהול הסיכונים בגזרה כולה.

על פי הערכות, בשנתיים האחרונות תקפה ישראל בסוריה 31 פעמים יעדים של חיזבאללה. בין המטרות שהותקפו על פי פרסומים זרים: עמדות תצפית, מחסני נשק, אתרי ציוד וכלי רכב. במסגרת המב"ם, אותה מערכה שבין המלחמות, פועלת ישראל על מנת לפגוע בהתעצמות חיזבאללה שבונה את כוחותיו לקראת עימות נרחב עם ישראל. עד כה, לא הגיבו בחיזבאללה לרוב אירועים, מלבד מספר פעולות נקודתיות שסוכלו בזמן אמת. 

למרות הצהרות של קצינים רוסיים בסוריה, חופש הפעולה של ישראל נשמר. התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסים ממשיך להיות הדוק כך שנראה שדיווחים על יירוטים של תחמושת ישראלים נעשו בעיקר ממניעים פנימיים ביחסים שין הרוסים לסורים. 

במקביל לנעשה בעזה, והמוכנות להסלמה בלבנון וסוריה, בצה"ל נערכים גם לגזרות במעגל הרחוק בדגש על מוכנות נגד איראן וחדירתה למדינות במעגל הקרוב במזרח התיכון. במשך שנים ישראל פועלת נגד הרפובליקה האיסלאמית בפעילות חשאית וקינטית, כשהציר השיעי הולך ומתרחב גם למדינות נוספות בהן פועלות מליציות שיעיות שפועלות בעיראק, סוריה, אזור ים סוף ותימן. כיום מנהלת ישראל שש זירות, על פני שישה ממדים - והגבולות הגיאוגרפיים הולכים ומתרחבים.

הפופולריים