ספינה ישראלית הותקפה על ידי איראן ליד חופי האמירויות

ספינה ישראלית הותקפה על ידי איראן במפרץ הפרסי
התקיפה אירעה בשעות הבוקר באמצעות ירי טיל מספינה או מל"ט. במערכת הביטחון בישראל קיבלו דיווח על כך כבר הבוקר • גורם ביטחוני ישראלי לניו יורק טיימס: אין כוונה להגיב בתקיפת כלי שיט איראני • מדובר בספינה בבעלותו של איש העסקים רמי אונגר - שספינה בבעלותו נפגעה במפרץ הפרסי כבר בחודש פברואר. בשבוע שעבר נפגעה הספינה האיראנית סאוויז בפעולה המיוחסת לישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
Hyperion Ray
צילום: צילום: Marjan Stropnik

ספינה ישראלית הותקפה הבוקר (שלישי) סמוך לחופי האמירויות במפרץ הפרסי. התקיפה בוצעה על ידי כוחות איראנים באמצעות טיל שנורה מספינה או מטוס ללא טייס. מדובר בספינה בשם Hyperion Ray המפליגה תחת דגל בהאמאס ושייכת לחברת ריי ספנות, בבעלות איש העסקים רמי אונגר

במערכת הביטחון בישראל קיבלו דיווח על התקיפה כבר הבוקר. זאת הספינה הישראלית השלישית בתוך חודש וחצי שהאיראנים תוקפים. בשבוע האחרון היו שלוש פעולות נגד איראן שיוחסו לישראל. האיראנים פועלים מתחת לרף הנפגעים, מצד שני הם תוקפים יעדים אזרחיים.

בתוך כך, גורם בשירותי הביטחון הישראליים אמר לניו יורק טיימס כי בישראל מעוניינים להפיג את המתיחות במפרץ הפרסי וכי אין לה כוונה להגיב במתקפה נוספת על כלי שייט איראני. בד בבד, איראן הודיעה כי תתחיל להעשיר אורניום לדרגה של 60%, רף שלא נחצה עד היום, אך עדיין לא מדובר ברף הנדרש ליצירת פצצה (90%). זהו צעד כחלק מהמערכה מול ארצות הברית והמעצמות במטרה להביא להסרת הסנקציות. מערכה נוספת שטהראן מנהלת היא מול ישראל, ולא מן הנמנע שהתקיפה היום היא פעולת תגמול על הפעולות האחרונות שיוחסו לישראל.

בבית הלבן הגיבו ואמרו כי הם לוקחים ברצינת את ההודעה האיראנית על הגברת העשרת האורניום. "מודאגים מהצעדים הפרובוקטיביים של איראן, אך מצפים להמשך המשא ומתן", נאמר בהודעה.

בסוף חודש פברואר נפגעה ספינה אחרת השייכת לחברה, הליוס ריי, במפרץ עומאן. אונגר אמר אז על הפגיעה כי "יש בספינה חורים, אולי מירי טיל או ממוקשים. טרם ברור אם מקור הפיצוץ היא המתיחות בין איראן לארצות הברית". הספינה שנפגעה היום, היפריון ריי, יצאה הבוקר מנמל בכווית והפליגה דרומה. 

הספינה היפריון ריי. צילום: Marjan Stropnik

בישראל ובנציגויות הרשמיות בחו"ל נמצאים בכוננות מוגברת מחשש לתגובה איראנית לפגיעה במתקן להעשרת אורניות בנתנז. איראן מאיימת על ישראל כבר תקופה ארוכה בתגובה על פעולות שמיוחסות לה. בשבוע האחרון שלוש תקיפות נגד טהראן יוחסו לישראל - בלי עמימות ממשית. תקיפה בסוריה, פגיעה בספינה ששייכת למשמרות המהפכה ליד אפריקה והפיצוץ בנתנז. 

מיקום הספינה שהותקפה

גורם רשמי באיראן הודיע היום לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כי היא תציב אלף צנטריפוגות חדשות בכור ותחל הערב להעשיר אורניום לרמה של 60%. זו הפעם הראשונה שאיראן תעשיר אורניום לרמה כזו. ראש המשלחת האיראנית לשיחות הגרעין בווינה וסגן שר החוץ, עבאס ערקאצ'י, אמר כי השיחות שהיו אמורות להתקיים מחר יידחו ליום חמישי.

בתוך כך, הבית הלבן פרסם הודעה בתום שיחות וירטואליות בין היועצים לביטחון לאומי של ארצות הברית ושל ישראל. בהודעה נאמר כי "ארצות הברית מחויבת לביטחון ישראל ולא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. היועץ האמריקני ג'ייק סאליבן הזמין את היועץ מאיר בן שבת להמשיך את השיחות האסטרטגיות בבית הלבן בשבועות הקרובים.

בהכנת הידיעה השתתפו: רועי שרון, רועי קייס, מואב ורדי, עמיחי שטיין, גילי כהן, מאיה ראכלין ויואב זהבי

הפופולריים