אין לימודים בעוטף, שקט מאז הפסקת האש

אין לימודים בעוטף, שקט מאז הפסקת האש
פיקוד העורף ביטל את המגבלות על קיום התכנסויות ואירועים באשקלון, נתיבות ויישובי העוטף • דובר הג'יהאד האיסלאמי, מוסעב ברים: "ההסכם הושג בעקבות מאמצים מצד המתווכים המצרים והאו"ם" • הכבישים שנחסמו אתמול נפתחו וקו הרכבת שהושבת חזר לפעילות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגיעת רקטה בגן בשדרות 25.02.20, שיגור, עזה
צילום: צילום: פלאש 90

שקט מתוח נשמר הבוקר (שלישי) בעוטף עזה לאחר ירי הרקטות האחרונות וכניסתה לתוקף של הפסקת האש בשעה 23:30. הכוננות והדריכות בצה"ל נמשכים, הכוחות שהגיעו אתמול לאוגדת עזה כדי לתגבר את ההגנה על היישובים הסמוכים לגדר יישארו שם. הכבישים שנחסמו אתמול נפתחו לתנועה וגם קו הרכבת בין אשקלון לבאר שבע שב לפעילות.

בתום הערכת מצב הוחלט כי לא יתקיימו היום לימודים באשקלון, בשדרות ובעוטף עזה. לפי הנחיות פיקוד העורף ליממה הקרובה, מותר לצאת לעבודה בתנאי שאפשר להגיע למרחב מוגן. מחוץ למבנים אסור לקיים אירועים, ובתוכם - אפשר לקיים אירועים בהשתתפות עד 300 בני אדם.

בנוסף, פיקוד העורף ביטל את המגבלה על קיום התכנסויות ואירועים באשקלון, נתיבו ושדרות, ובמועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול, שדות הנגב ושער הנגב. פעילויות חינוכיות לא יתקיימו בהן בשלב זה.


מתחילת ההסלמה טופלו בבית החולים  ברזילי באשקלון 21 נפגעים. בהם אחד במצב בינוני, 15 במצב קל וחמישה נפגעי חרדה. ביממה החולפת שוגרו 109 רקטות לעבר יישובי הדרום. דובר הג'יהאד האיסלאמי, מוסעב ברים, אמר הבוקר כי הסכם הפסקת האש הושג בעקבות מאמצים מצד המתווכים המצרים והאו"ם.


הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס אמש להסלמה בדרום ואמר: "אני לא בטוח שאני איש בשורות - לא ברור אם האירוע בסיומו או בעיצומו, אם הוא הולך להסלמה או לדעיכה". את הדברים אמר כוכבי בערב הוקרה למערך המילואים שהתקיים בחולון. גם יושב ראש כחול לבן בני גנץ הגיב לשיגור עשרות רקטות לישראל: "נתניהו נכשלת, מנית שר ביטחון כחלק מסיבוב פוליטי וקבינט של בובות".

בכירים בעזה אמרו לכאן חדשות כי הנהגת הג'יהאד האסלאמי הסכימה להפסקת אש כבר בראשון בערב, והורתה לפעיליה לנצור אש החל מאמש, לאחר שנמסר לה שהפסקת האש תיכנס לתוקפה בחצות. אולם, בעקבות התקיפה הישראלית על יעדי הג'יהאד בדמשק, והרג פעיליו שם, הארגון החליט להמשיך בירי.


לדברי הבכירים, בג'יהאד הודיעו למתווכים כי אין להם עניין במלחמה חדשה בעזה, לא לפני הבחירות בישראל ולא לאחריהן. לדבריהם, מנהיג חמאס יחיא סינוואר הודיע ביומיים האחרונים למתווכים כי הוא מעוניין לסיים את סבב ההסלמה בדרום במהרה. אומנם הג'יהאד האסלאמי הוא שהוביל את מאמץ הירי מעזה ביומיים האחרונים, אך חמאס לא עצר בעדו אך גם לא הצטרף לירי.

קודם לכן ציינה הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי כי היא השלימה את תגובתה על התקרית אתמול בגבול, שבמהלכה נהרג פעיל שלה, ועל התקיפה בדמשק. מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע על סגירת מעבר ארז, הפסקה כוללת של כניסת סוחרים וצמצום מרחב הדייג ברצועת עזה. כלי טיס וטנקים של צה"ל תקפו שבע עמדות צבאיות של ארגון הג'יהאד האסלאמי ברחבי הרצועה בתגובה לירי.

הפופולריים