השקט נשמר מאז הפסקת האש, אין לימודים בעוטף

השקט נשמר מאז הפסקת האש, אין לימודים בעוטף
אחרי עשרות שיגורים לדרום: ישראל מצמצמת את ההקלות לעזה • בתום הערכת מצב: לא יתקיימו מחר לימודים באשקלון, בשדרות ובעוטף עזה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירי מרצועת עזה, נזק לגן שעשועים בשדרות
צילום: צילום: פלאש 90

לאחר הדיווחים על הפסקת אש, הלילה (שלישי) היה שקט בעוטף עזה. בתום הערכת מצב הוחלט כי לא יתקיימו היום לימודים באשקלון, בשדרות ובעוטף עזה. לפי הנחיות פיקוד העורף ליממה הקרובה, מותר לצאת לעבודה בתנאי שאפשר להגיע למרחב מוגן. מחוץ למבנים אסור לקיים אירועים, ובתוכם - אפשר לקיים אירועים בהשתתפות עד 300 בני אדם.

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס אמש להסלמה בדרום ואמר: "אני לא בטוח שאני איש בשורות - לא ברור אם האירוע בסיומו או בעיצומו, אם הוא הולך להסלמה או לדעיכה". את הדברים אמר כוכבי בערב הוקרה למערך המילואים שהתקיים בחולון. גם יושב ראש כחול לבן בני גנץ הגיב לשיגור עשרות רקטות לישראל: "נתניהו נכשלת, מנית שר ביטחון כחלק מסיבוב פוליטי וקבינט של בובות".

שש רקטות נורו אחרי השעה 22:00

אתר חדשות בעזה דיווח כי הפלגים הפלסטיניים ברצועה הסכימו על הפסקת אש החל מהשעה 22:00. על פי הדיווח, הוחלט על הפסקת אש במסגרת הסכמה על משלחת של הפלגים שתגיע לקהיר ביום חמישי כדי לדון בנושא ההסדרה עם ישראל. דובר הג'יהאד האסלאמי, מסעב ברים, הכחיש את הדיווח ואמר: "אין אמת בידיעה הזו, שכן התוקפנות הישראלית ממשיכה". אחרי השעה 22:15 נורה מטח רקטות מהרצועה אל העיר שדרות ואל מרחב עוטף עזה, ולאחר מכן גם לעבר נחל עוז. נשמעו הדי יירוטים של הרקטות. בסך הכל נורו מאז השעה 22:00 שש רקטות לעוטף. לאחר מכן דווח בתקשורת העזתית כי הג'יהאד האסלאמי הודיע על הפסקת האש שתיכנס לתוקפה בשעה 23:30.


בתוך כך, גורם ביטחוני אמר מוקדם יותר בתגובה לשיגור עשרות רקטות לדרום כי הג'יהאד האסלאמי מעוניין בהפסקת אש מיידית, והוסיף: "בתכנון - מדרגה נוספת וחזקה הרבה יותר". צה"ל תגבר כוחות  בעוטף עזה. החשש במערכת הביטחון הוא שהג'יהאד האסלאמי ינסה לבצע פיגוע של חדירה ליישובים. 

בכירים בעזה לכאן חדשות: הנהגה הג'יהאד האסלאמי הסכימה להפסקת אש אמש 

בכירים בעזה אמרו לכאן חדשות כי הנהגת הג'יהאד האסלאמי הסכימה להפסקת אש כבר בראשון בערב, והורתה לפעיליה לנצור אש החל מאמש, לאחר שנמסר לה שהפסקת האש תיכנס לתוקפה בחצות - כך פורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11. אולם, בעקבות התקיפה הישראלית על יעדי הג'יהאד בדמשק, והרג פעיליו שם, הארגון החליט להמשיך בירי.

לדברי הבכירים, בג'יהאד הודיעו למתווכים כי אין להם עניין במלחמה חדשה בעזה, לא לפני הבחירות בישראל ולא לאחריהן. לדבריהם, מנהיג חמאס יחיא סינוואר הודיע ביומיים האחרונים למתווכים כי הוא מעוניין לסיים את סבב ההסלמה בדרום במהרה. אומנם הג'יהאד האסלאמי הוא שהוביל את מאמץ הירי מעזה ביומיים האחרונים, אך חמאס לא עצר בעדו אך גם לא הצטרף לירי.


קודם לכן ציינה הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי  כי היא השלימה את תגובתה על התקרית אתמול בגבול, שבמהלכה נהרג פעיל שלה, ועל התקיפה בדמשק. מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע על סגירת מעבר ארז, הפסקה כוללת של כניסת סוחרים וצמצום מרחב הדייג ברצועת עזה. כלי טיס וטנקים של צה"ל תקפו שבע עמדות צבאיות של ארגון הג'יהאד האסלאמי ברחבי הרצועה בתגובה לירי. 

ברקע האיום של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אם לא יושב השקט, ישראל תתקוף את ראשי ארגוני הטרור ברצועה, הפלסטינים דיווחו כי צה"ל תקף אופנוע במרכז עזה. דווח על פלסטיני שנפצע קשה. בשל המצב הביטחוני, נתניהו ביטל את השתתפותו בכנסי בחירות שאמורים היו להתקיים בצפון.

נתניהו אמר מוקדם יותר היום בעת סיור בסוללת כיפת ברזל באזור אשדוד: "אנחנו נמשיך להכות עד שיושב השקט. יש לי מסר לראשי ארגוני הטרור: אם לא יושב השקט - אתם הבאים בתור". בד בבד, שר הביטחון נפתלי בנט אמר היום כי "אנחנו לא רוצים במערכה רחבה אבל אנחנו מכינים תוכנית, ואם לא תהיה ברירה אנחנו נפעיל מערכה קשה". 


עוד דווח על רקטה אחת שנפלה בחצר בית. נפילה נוספת נרשמה בגן משחקים, נגרם נזק לגן ולכמה כלי רכב. בתגובה לירי תקף צה"ל עמדות של הג'יהאד האסלאמי ברצועה. האזעקות מגיעות אחרי שצה"ל תקף מטרות של הארגון ברצועת עזה ובסוריה. בתקיפת חיל האוויר, דרומית לדמשק, נהרגו שישה מאנשי הג'יהאד האסלאמי. כך לפי דיווחים בסוריה. בג'יהאד האסלאמי הודיעו כי תקיפה זו לא תעבור בשקט וכי התגובה תגיע.

השר ארדן: "תומך בהחזרת הסיכולים הממוקדים"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בריאיון לכאן חדשות כי "אני תומך בהחזרת הסיכולים הממוקדים באופן דחוף". השר הוסיף: "אם השקט יחזור כעת לא נלך למערכה רחבה". ארדן התייחס לניסיון הפיגוע בגבול רצועת עזה אתמול, שבסופו פינה צה"ל את גופת אחד מהמחבלים שחוסלו באמצעות דחפור: "הצבא עשה עבודתו וחיסל מחבל ששם מטען על הגדר. אין שום 'תקרית דחפור'". 


הפופולריים