חשיפת צה"ל: איראן, חיזבאללה והמלחמה נגד הטילים המדויקים

חשיפה: איראן, חיזבאללה והטילים המדויקים
צה"ל הצליח לסכל את ניסיונות חיזבאללה לדייק את טיליו הישנים מאז שנת 2013. היום, בהובלת איראן, קמים נסיונות לייצור מפעלים לדיוק טילים | הצצה לאתגר הביטחוני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרויקט דיוק הטילים
צילום: דובר צה"ל

תקיפת מתקן דיוק הטילים בביירות: צה"ל חושף היום (חמישי) איך נראה מבפנים פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה ומי מנהל ומוביל אותו – ואיך זה קשור בדיוק למערבל, שלפי פרסומים זרים, הותקף בביירות בסוף השבוע האחרון. בצה"ל מזהים כי חיזבאללה מאיץ בחודשים האחרונים את הנסיונות להקמת מפעל לייצור טילים מדויקים – לאחר שעד כה סוכלו נסיונותיו להקים מפעלים לדיוק טיליו הישנים.


על פי חומרים שמפרסם כעת צה"ל, פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן מנוהל על ידי שלושה איראנים ולבנוני. בראש הפרויקט עומד מחמד חסין זאדה חיג'אזי – מפקד גיס לבנון בכוח קודס האיראני והאיש שאחראי על הקשר בין איראן לחיזבאללה. לצידו שני קצינים נוספים במשמרות המהפכה: מג'יד נואב – מהנדס מומחה של טילי קרקע־קרקע ועלי אצ'ער נורוזי, ראש אגף לוגיסטיקה במשמרות המהפכה. מעורב נוסף הוא פואד שכר, מבכירי חיזבאללה ומהאחראים לפיגוע נגד חיל הנחתים האמריקני בלבנון ב־1983. שכר אחראי על בניית האתרים ועל הפעלת האש של חיזבאללה במלחמה.


פואד שכר, אחד הבכירים בפרויקט (צילום: דובר צה"ל)

פרויקט הדיוק התחיל ב־2013 בשני מישורים: הסבת טילים "טיפשים" למדויקים וייצור מאפס של טילים מדויקים. תחילת הפעילות של חיזבאללה בנסיונות הברחה של טילים מדויקים שלמים מאיראן דרך סוריה. רבות מהפעולות האלה סוכלו. לכן ב־2016 מחליטים בחיזבאללה לא להעביר יותר טילים שלמים.

באותה עת מתחילים במפעל סרס בסוריה להסב טילים למדויקים, פעילות שגם כן משובשת, ובהמשך מחליט חיזבאללה להביא את רכיבי הדיוק ללבנון ושם להתקין אותם על טילים "טיפשים" שכבר נמצאים ברשותו. נתיבי ההברחה: יבשה ים ואוויר.


ב־2018 חושף ראש הממשלה בנימין נתניהו באו"ם שלושה אתרים שמיועדים להסבת טילים למדויקים. לפי צה"ל, בעקבות החשיפה נמנעה הקמת המפעלים. אך במקביל חיזבאללה מתחיל בניסיון לייצר מפעלים לבניית טילים מדויקים בלבנון. עוד עולה מנתוני צה"ל כי בחודשים האחרונים חלה עלייה חדה בניסיונות להקים אתרים כאלה בדרום לבנון, בבקעה ובביירות.

האתגר הגדול ביותר הוא יצור הטילים: לשם כך צריך מערבל מיוחד, כמו זה שנתקף בביירות השבוע. המערבל הזה מיוצר באיראן עבור הפרויקט הספציפי הזה. לדברי הצבא, חיזבאללה לא הצליח עד כה להקים מפעל כזה, ולפי ההערכה יש לו עשרות בודדות של טילים מדויקים ברמה מבצעית משתנה – בזמן שהוא תכנן להגיע למאות רבות של טילים מדויקים ב־2019.

הפופולריים