עסקת באומל: שני האסירים הסורים הועברו דרך מעבר קוניטרה

עסקת באומל: שני האסירים הועברו מישראל לסוריה
המשוחררים הם אסיר ביטחוני ומבריח סמים שאמור היה להשתחרר בקרוב. הם הועברו לידי הצלב האדום. העסקה התבצעה בעקבות לחץ רוסי בעקבות זעם מדמשק על הפעולה להשבת החייל הישראלי. אשתו הפלסטינית של אחד המשוחררים לכאן חדשות: הודיעו לו שיוכל להגיע לחברון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
האסירים הסורים ששוחררו מהכלא בישראל
צילום: בלי

במעבר קוניטרה שברמת הגולן הועברו היום (ראשון) לצלב האדום שני האסירים הסוריים שישראל שיחררה בתמורה לגופתו של זכריה באומל. השניים שוחררו לאחר שבדמשק זעמו על הפעולה הרוסית-ישראלית בשטחם להשבת החייל הנעדר. כדי להרגיע את הרוחות, לחץ בכיר רוסי על ישראל, וביקש לערוך מחווה למען סוריה, כדי שניתן יהיה להמשיך ולפעול בעניין השבועיים והנעדרים.


האסירים ששוחררו הם זידאן טויל, תושב ח'דר, שנכלא על רקע פלילי בגין עבירת הברחת סמים. הוא נעצר ביולי 2008, ואמור היה להשתחרר בעוד כשלושה חודשים. האסיר השני הוא חמיס אחמד, פעיל פת"ח ותושב מחנה הפליטים ירמוכ. הוא נתפס באפריל 2005 בגין ניסיון לבצע פיגוע הסתננות לבסיס צה"ל ופגיעה בחיילים, ונשפט למאסר עד שנת 2023.

נדאא' אבו סנינא, אשתו הפלסטינית של חמיס אחמד ששוחרר אמרה לכאן חדשות שהנהלת הכלא הודיעה לו שיוכל להגיע לחברון. אבו סנינא, תושבת חברון שהתחתנה עם אחמד בזמן שהותו בכלא בישראל, אמרה כי בעלה האסיר הודיע לה לפני שבוע שהוחלט לשחררו. אמש דווח בחדשות הערב כי גורמים פלסטיניים אמרו לכאן חדשות שהאסיר ביקש להשתחרר לחברון עקב נישואיו.

אתמול התברר כי עוד מתברר הערב כי לפני כעשרה ימים חתמה שרת המשפטים שקד על החנינה לאסירים ותהליך שחרורם כבר היה אמור לקרות במהלך הפסח, כנראה מיד בערב החג, אך נדחה בגלל מות מפקד אונדו"ף. 

במערכת הפוליטית העבירו ביקורת על עסקת האסירים. חבר הכנסת לעתיד מרשימת כחול לבן צבי האוזר אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמר "שראל מחליטה פעם נוספת לשחרר מחבל חי תמורת גופות. יש לנו גופות של חיילים גם בעזה בידי החמאס, במקביל מונח על שולחן הממשלה דוח של השופט שמגר שהממשלה מינתה אותו והוא לראשונה בהיסטוריה מסביר ודן בנושא של שחרור מחבלים חיים תמורת גופות, הממשלה מסרבת לדון בדוח הזה ולאמץ את ההמלצות שלו ומסרבת לפרסם את ההמלצות". 

יו"ר ועדת הפנים, חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד אמר בתוכנית כי עסקת החזרתו של באומל היא הישג ישראלי מדהים. "אני חושב שחלקו הרב גם בזכות מערכת הקשרים הטובה שיש לראש הממשלה עם פוטין והרוסים". הוא ציין כי הקבינט הוא קבינט מעבר שבו וישבים שרים שבוודאות לא יהיו בקדנציה הבאה ועל כן לא צריך להתפלא מדוע לא שותפו חברי הקבינט בתהליך אישור העסקה.

הפופולריים