דובר צה"ל: הרוג מפגיעת טיל קורנט ברכב ליד יד מרדכי

דובר צה"ל: הרוג מפגיעת טיל קורנט ליד יד מרדכי
תת-אלוף רונן מנילס אמר כי צה"ל נערך עם הגנה אווירית גם בגוש דן. על הסיכול הממוקד בעזה אמר: "מדובר בפגיעה משמעותית במנגנון העברת הכסף מאיראן לטרור בעזה". גורם בכיר בחיל האוויר: "נערכים גם לאפשרות של מלחמה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס אישר היום (ראשון) כי האזרח שנהרג מוקדם יותר היום מפגיעה ישירה ברכב, ליד קיבוץ יד מרדכי, נהרג כתוצאה מפגיעת טיל קורנט ששוגר מרצועת עזה. בנוסף להרוג מפגיעת הקורנט, במפעל באשקלון נהרג היום גבר כבן 40 מפגיעה ישירה של רקטה, שניים נפצעו - קשה מאוד ובינוני. בלילה נהרג משה אגדי בן ה-58 מפגיעת רקטה באשקלון.

הצטרפו לשידור החי בכאן 11

דובר צה"ל הוסיף כי "סגרנו צירים. בשעה האחרונה הורדנו גם את חטיבת גולני, וניתנה פקודת כוננות לחטיבת הצנחנים. אנחנו ערוכים עם הגנה אווירית גם בגוש דן. היו למעלה מ-35 פגיעות רקטות בשטח בנוי בשטחנו. במקומות שבהם נהרגו אזרחים, אנחנו לא תמיד מזהים התנהגות לפי הנחיות פיקוד העורף. חשוב לא לסמוך רק על כיפת ברזל".

מנליס התייחס לסיכול הממוקד של חאמד עבד חודרי, האחראי מטעם חמאס על העברות כספים במזומן ובהיקפים גדולים מאיראן לארגוני הטרור בעזה: "סיכול שמתבסס על מידע של שב"כ, שבמשך תקופה ארוכה מבסס תמונת מודיעין מדויקת. הדרג המדיני מאשר את הסיכול, והוא מבוצע מתוך חמל שב"כ על ידי מטוסי חיל האוויר. מדובר בפגיעה משמעותית במנגנון העברת הכסף מאיראן לטרור בעזה. עד כה בוצעו תקיפות של חיל האוויר וטנקים נגד למעלה מ-280 יעדי טרור. גל התקיפות צפוי להמשיך ויש עוד הרבה מאד מטרות. 

"חמאס מכיר את התמונה שתל אביב במוקד עניין בינלאומי. אם יחליט לשגר רקטות לגוש דן אז הוא מכניס את המשמעות של זה לשיקול הדעת שלו. הארגון ניסה לבצע פיגוע באמצעות רחפן, ונכשל".

מוקדם יותר היום אמר גורם בכיר בחיל האוויר כי סל מטרות התקיפה ברצועת עזה מתרחב. "ערוכים לאפשרות גם של מלחמה. לא שלפנו את כל הכלים שלנו", אמר הגורם. על ירי הרקטות מעזה לעבר ישראל, אמר: "ירו מעל 600 שיגורים - 400 לשטחים פתוחים. מתוך 200 השיגורים לאזורים מיושבים, אחוזי ההצלחה שלנו ביירוט הם 86".


הגורם הבכיר התייחס גם כן לסיכול הממוקד של חאמד עבד חודרי, ואמר כי מדיניות החיסולים תימשך. "ערוכים להמשך מבצעי סיכול, כשחמאס והג'יהאד האיסלאמי חשופים לפגיעה בהם".

הגורם הוסיף: "הסיכול היה בלב עזה, בשטח אורבני. מספר כלי טיס השתתפו בתקיפה. להסלמה מלאה אפשר להגיע ברגעים, אבל אנחנו מוסיפים עוד ועוד מדרגות מול חמאס והגי'האד האיסלאמי במטרות שאנחנו תוקפים. מנסים לפגוע בחוליות שיגור, פוגעים בבתי הפעילים ועכשיו גם סיכול ממוקד.

"כל פגיעה בשטח מאוכלס מתוחקרת בחיל האוויר. אין הגנה הרמטית. לכל סיכול שאנחנו מבצעים יש תגובה אימפולסיבית של ירי. לא יודע לשלול אפשרות שהם ירחיבו את מעגל הירי".

בצה"ל אמרו על הבכיר שחוסל היום בעזה - עבד חודרי, בן 34, תושב רצועת עזה - הוא בעליה של חברת החלפנות "חאמד ללצראפה"/"אלופאק", שהוכרזה בישראל ארגון טרור בשנה שעברה. בשנים האחרונות התבסס חודרי מעמדה של חברת החלפנות ומעמדו הפך לחלפן כספים מרכזי ברצועה ונהג להעביר כספים בהיקפים גדולים ובמזומן לחמאס הצבאי, לג'יהאד האסלאמי ולארגוני טרור נוספים ברצועת עזה, באמצעות חברת החלפנות שבבעלותו ובסיוע חלפנים בחו"ל וסוחרים, שהיו מודעים להכרזה על החברה כארגון טרור.


בצה"ל מוסיפים כי חודרי שימש כראש החץ של איראן ברצועת עזה וכי פעילותו הפיננסית תרמה משמעותית לקידום פעילות הטרור ולהתעצמותם הצבאית של ארגוני הטרור ברצועת עזה. נוסף לכך אישרו בצה"ל כי כלי טיס תקף כמה פעילי טרור בצפון רצועת עזה.

מוקדם יותר היום אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות המאסיביות נגד גורמי הטרור ברצועת עזה ולעבות כוחות מסביב לרצועה, חיל רגלים שריון וכוחות נוספים. הוא אמר את הדברים בפתח ישיבת הממשלה, בהתייחסות ראשונה שלו מאז תחילת סבב הלחימה הנוכחי ברצועה. גורם ביטחוני אמר: הקבינט המדיני ביטחוני הנחה את צה"ל להעצים את התקיפות.


הפופולריים