השר ישראל כ"ץ לכאן רשת ב: נלך לאו"ם, אם לא נצליח - נסלק בעצמנו

השר ישראל כ"ץ: נלך לאו"ם, אם לא נצליח - נסלק בעצמנו
שר האנרגיה והתשתיות התייחס להקמת מאחז חיזבאללה בשטח מדינת ישראל וטען כי האיום יוסר. הרמטכ"ל לשעבר וחבר הכנסת גדי איזנקוט התייחס בשיחה עם כאן רשת ב להקמת העמדה של חיזבאללה בשטח ישראלי: "הפרת ריבונות כזאת הייתה גם בחטיפה ב-2006"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישראל כ"ץ
צילום: אי.פי

שר האנרגיה והתשתיות ישראל כ"ץ התייחס היום (חמישי) בתוכנית 'כאן הערב' עם זאב קם וקרן אוזן ברשת ב, לחשיפת כאן חדשות על הקמת אוהלי חיזבאללה מעבר לקו הכחול: "מה שהם (חיזבאללה) עשו זה ניסיון לפגוע בריבונות הישראלית. אנחנו נפעל בדרכים השונות כדי להסיר את זה - ואם לא אנחנו נפעל בעצמנו כדי לסלק את הפלישה לתוך תחומי מדינת ישראל".

האזינו לריאיון עם ישראל כ"ץ | כאן ערב

 

מוקדם יותר, דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי התייחס גם הוא לחשיפת כאן חדשות בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב ואמר על הקמת אוהלי חיזבאללה מעבר לקו הכחול: "קודם נמצה את האפשרויות מול האו"ם. אם הדיאלוג לא יצליח - נפנה את האוהלים והאיום יוסר".

הריאיון המלא | בחצי היום

על התפרעויות פעילי ימין בעקבות הפיגוע טען הגרי כי "נאלצנו להמנע מפעילות בטחונית בשומרון כדי להפנות כוחות לטיפול בהפרות הסדר בכפר עוריף". דובר צה"ל הבהיר את פעילות צה"ל הלילה בג'נין והסביר כי חיסול החולייה הוא "הסרת איום. זה לא כמו סיכול ממוקד שמתבצע בעזה. אנחנו נלחמים בטרור בכל ארגז הכלים שלנו. האתגר המשמעותי של צהל ביוש - הגנה על צירי התנועה. שינוי המדיניות - הוא נוכח האיום. הגברת האיום בצירים - מחייב אותנו שימוש בכלים נוספים שבארגז הכלים".

הרמטכ"ל לשעבר, חבר הכנסת גדי איזנקוט, התייחס גם לחשיפת כאן חדשות ואמר בשיחה עם עקיבא נוביק ורינה מצליח בכאן רשת ב, כי "זה נשמע כמו בדיחה על חשבוננו". עוד אמר איזנקוט: "ראש הממשלה דורש אתמול לפעול על פי חוק, בן גביר אומר שצריך לממש ריבונות בצפון ולפעול על פי חוק וגם סמוטריץ', כשמדובר ביו"ש מדברים על פעולות לא חוקיות ומכשירים את הריבון".

איזנקוט הזהיר כי הפרת הריבונות של חיזבאללה כמו זאת דומה למקרה שאירע בחטיפת ב-2006. "לעצם העניין יש התלכדות של הרבה זירות", אמר איזנקוט. "גיבוש אסטרטגיה כוללת לזירה הפלסטינית בעיני היא דבר נדרש, יחד עם הצורך להסתכל על כל זירת המלחמה, על הקשר על הזירות בין האיום האיראני – הפרת הריבונות בהר דב", ציין חבר הכנסת.

הריאיון המלא | רינה ועקיבא

"אני חושב שזו התפתחות רעה מאוד של הפרת ריבונות – מעבר של קו כחול. החטיפה ב-2006 בוצעה באופן דומה שחיזבאללה הפר את ריבונות פעל אז בצורה חשאית מדרום לקו כחול, משטחנו. החטיפה של גולדווסר בוצעה משטחי מדינת ישראל. הלקח היה לאכוף את הריבונות עד המטר האחרון - מי שחצה קו כחול היה צריך להיעצר מיד".

לאחר שנחשפה הקמת מאהל חיזבאללה בהר דב לפני כשבועיים, ערכה ישראל תדרוך לכמה מדינות בנושא. בסקירה שהועברה, ישראל לא ביקשה מאותן מדינות לסייע באמצעים דיפלומטים לפתור את הסוגייה, אך עצם העדכון נועד להעביר את המסר שהיא מודעת למה שקורה בשטחה - ואולי אף לגרום לאותן מדינות להעביר מרצונן מסרים להבאת פתרון האירוע באמצעים מדיניים. הגוף היחיד אליו פנתה ישראל באופן אקטיבי לפתרון הסוגייה היה האו"ם וכוח יוניפי"ל שפועל מטעמו.

חשיפת כאן חדשות | האזינובדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, נחשף כי כוח של חיזבאללה פלש לתוך שטחה הריבוני של מדינת ישראל בגזרת הר דב, והקים בו עמדה צבאית חמושה. כוחות צה"ל זיהו את הקמת האוהלים בזמן אמת, אולם לא רצו לפרסם את הסיפור כדי לא להעצים את הפרובוקציה, דבר שעלול היה להקשות על חיזבאללה לרדת מהעץ. בישראל רואים באירוע פרובוקציה של חיזבאללה, ומנסים לפעול לפתרון האירוע בערוצים מדיניים באמצעות משרד החוץ. 

הפופולריים