שב"כ סיכל ניסיון התנקשות איראני בשר לביטחון לאומי

שב"כ סיכל ניסיון התנקשות איראני בשר לביטחון לאומי
בן גביר קיבל שיחה מראש השב"כ, אודות ניסיון חיסולו • חמישה מעורבים נעצרו, בהם שניים אזרחי ישראל תושבי נצרת ומוקיבלה - והוגשו נגדם כתבי אישום • השר בן גביר: "אמשיך לפעול לשינוי מהותי של תנאי הכליאה של המחבלים בכלא"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איתמר בן גביר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שב"כ סיכל ניסיון איראני לביצוע פעילות טרור בישראל, כולל כוונות פגיעה בשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, וחבר הכנסת יהודה גליק. כפי שהותר היום לפרסום (רביעי) ראש השב"כ רונן בר שוחח עם בן גביר ועדכן אותו על ניסיון ההתנקשות בו. חמישה מעורבים נעצרו, בהם שניים אזרחי ישראל, תושבי נצרת ומוקיבלה.

השר בן גביר הודה לאנשי השב"כ ואמר: "אמשיך לפעול ללא מורא וביתר שאת לשינוי מהותי של תנאי הכליאה של המחבלים בכלא, להמשך המלחמה בטרור, למען זכויות התפילה והריבונות היהודית בהר הבית, למען שלמות ארצנו ולהבטחת שלומם ובטחונם של אזרחי ישראל".

שלושת הפלסטינים שנעצרו - מוראד קמאמג'ה, תושב כפר דאן, בן 47, חסן מוג'רימה, תושב ג'נין, בן 34, וזיאד שנטי, תושב ג'נין, בן 45. לצידם, נעצרו שני אזרחים ישראלים תושבי צפון הארץ - חמאד חמאדי, תושב נצרת, בן 23 ויוסף חמאד, תושב מוקיבלה, בן 18.

 

תשתית הטרור האיראנית (צילום: תקשורת שב"כ)

החוליה פעלה בשטחי ישראל וביהודה ושומרון, בהתאם להנחיות והכוונה של גורמי ביטחון באיראן, במטרה לבצע פעולות טרור. מחקירתם בשב"כ עלה כי קמאמג'ה ומוג'רימה פעלו לפי הכוונה והנחייה של גורם המתגורר בירדן, שפעל מטעם גורמי ביטחון איראניים.

השניים התבקשו לסייע בהברחת אמל"ח לתוך תחומי ישראל ולאסוף מודיעין אודות אישים מאובטחים ודמויות ציבוריות בכירות. מהחקירה עלה כי לאור סידורי האבטחה סביב בן גביר, הם לא הצליחו לממש את המשימה שהתבקשו לבצע. בנוסף, השניים פעלו בהכוונת והנחיית גורמים מטעם גורמי הביטחון האיראנים, בקידום ביצוע פעילות טרור בתוך שטחי ישראל, לרבות, באמצעות הצתת רכבים של אזרחים ישראלים.

קמאמג'ה ומוג'רימה גייסו את שנטי לטובת קידום הפעילות הביטחונית, כאשר האחרון מודע לכך כי מאכווני הפעילות הינם גורמים איראניים. בהמשך לכך, שנטי גייס את האזרחים הישראלים לטובת הצתת הרכבים, והשניים ביצוע את ההצתה בחיפה בחודש יוני האחרון, ואף תיעדו זאת. לפי הערכות בשב"כ זו הייתה משימת מבחן מטעם הגורמים באיראן, כדי לקדם בהמשך פעילות טרור.

החקירה חשפה שיטת פעולה איראנית, של שימוש באזרחים ישראלים, גם כאלו בעלי רקע פלילי, וגיוסם לשם קידום פעילות טרור על גבי פלטפורמות פעולה עברייניות, בתמורה לתשלום כספים. בימים האחרונים הוגשו בבית המשפט הצבאי וכן בבית המשפט המחוזי בחיפה ע"י פרקליטות מחוז חיפה, כתבי אישום כנגד המעורבים המייחסים להם עבירות ביטחוניות חמורות.

כמו כן, שני האזרחים הישראלים, חמאדי וחמאד חשודים במגע עם סוכן זר והצתת רכבים של יהודים עבור האיראניים. לפי כתב האישום, חמאדי סיכם עם זיאד כי יסייע להם להכניס אנשים, יקל על הסתננותם ועל שהותם, שלא כדין בישראל, והכול בתמורה לתשלום כספי. 

בהכנת הידיעה השתתפו: אורלי אלקלעי, רועי שרון, מיכאל שמש ויערה שפירא 

הפופולריים