הירי באזרח שנטרל את המחבלים

המוות הטרגי של יובל: "רק אחרי כמה שעות אמרו לנו את המילה 'פיגוע'"

המוות הטרגי של יובל: "רק אחרי שעות אמרו לנו 'פיגוע'"
נגה קסטלמן סיפרה בכאן רשת ב על התנהלות המשטרה לאחר שאחיה נורה ונהרג בידי חייל צה"ל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יובל דורון קסטלמן
צילום: באדיבות המשפחה

הירי באזרח שנטרל את המחבלים: נגה קסטלמן, אחות של יובל, סיפרה היום (ראשון) בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי עברו שעות עד שהגיעה הודעה למשפחה על כך שיובל נפצע באורח אנוש, ולאחר מכן נפטר בבית החולים. "המשכנו את החיים בזמן שהוא נלחם על חייו, לא היינו שם בשביל ללטף אותו, לקרוא לו, לא מאחלת לאף אחד שיגידו לו מה קרה לאהוב שלו בצורה כזאת לא ברורה".

עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים
החטופים שעדיין בשבי חמאס: הרשימה המלאה

"אף אחד לא דיבר איתנו", המשיכה נגה. "קיבלנו שיחות לא ברורות ממספרים חסויים. רק בשעה 16:50 קצין בימ"ר ירושלים התקשר, אמר לי 'את יודעת למה הנשק והארנק שלו נמצאים אצלנו?' הלכתי לאמא שלי בריצה וניתקו את השיחה - ואני צריכה לחכות שיתקשר שוב להבין על מה הוא מדבר. לאחר מכן הוא התקשר שוב ואז לראשונה אמר את המילה 'פיגוע', ולא נתן לנו תשובות ואיפה יובל נמצא". 

שקד, אחיו של יובל, סיפרה היום בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב על הימים האחרונים:"במקום להתאבל אנחנו מוצאים את עצמנו במלחמה למען הצדק. היה קשה לשמוע את ראש הממשלה. אני רוצה להאמין שהוא לא נחשף לחומרים. יש לו רקע מבצעי והוא אמור להבין שהיתה פה הוצאה להורג".

חברו הטוב של יובל, עו"ד עמית שלף, אמר בריאיון: "הסרטון הוא מאוד ברור, הדברים לא משתמעים לשתי פנים. יובל הוצא להורג – אין מילה אחרת, אין הגדרה אחרת. עבירת רצח כפי שהיא בחוק העונשין זה בדיוק המקרה הזה. יובל גיבור ישראל, נטרל את המחבלים - והוא זיהה את הסיטואציה שעלולים לחשוד בו כמפגע".

עמית תקף גם הוא את התנהלות החקירה בידי המשטרה: "אתמול היה נציג המשטרה, פשוט ביזיון. מוכרים לנו לוקשים. הוא לא ידע לענות על שאלות בסיסיות. כששאלנו 'כמה כדורים נורו ביובל?', לא הייתה לו תשובה. לא ידע כמה, זויות, מרחקים, אין קליעים. הנציג טען שהוא חושב שיש שני כדורים. חקירה חובבנית".

משה קסטלמן, אביו של יובל, התראיין אמש לכאן חדשות. "הוא פתח את החולצה, הראה שאין לו שום דבר, הרים ידיים, זרק את הנשק - עשה הכול לפי כל הכללים, ובכל זאת בא בן אדם ויורה בו. הוא פשוט ביצע רצח, אין לי מילה אחרת".

"אני נושא נשק אישי, אני יודע שיש כללים בסיסיים", המשיך משה. "אני לא אסכן חיי אדם אם אני לא בטוח במי אני יורה. אני חדור כעס. המוות שלו היה לחינם - אני לא יכול לקבל את זה". 

בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסמו פרטים חדשים מהחקירה. החייל היורה העיד בזירת הפיגוע: "זיהיתי את האזרח כמחבל שלישי ולכן יריתי לעברו". אך אינו נשאל על כך שהאזרח הרים ידיים. מצ"ח צפויה לזמנו בקרוב לחקירה באזהרה. מהתחקיר עולה כי החייל ירה ביובל מספר קליעים, כולם נכנסו ויצאו ולכן גופתו של קסטלמן לא נותחה. החייל החשוד הוא היחיד שירה באזרח בזירת הפיגוע. החייל השני ירה רק לעבר המחבלים. כך שלא היה צורך בנתיחה.

בנוסף, דווח כי נשותיהם של המחבלים בפיגוע סיפרו בחקירת המשטרה והשב"כ: "הם אמרו לנו בבוקר לפני הפיגוע תעזבו את הבית, הצבא יגיע היום".

בצה"ל עדכנו כי המשטרה הצבאית תהיה שותפה לחקירת האירוע. זאת לאחר ששעות קודם לכן, הובהר כי "האירוע נחקר על ידי השב"כ ומשטרת ישראל". במשטרה גבו מהחיילים עדות פתוחה ממנה הסיקו כי החיילים חשבו שמדובר במחבל והובן כי רק אחד משני החיילים שהיו מעורבים בניטרול הפיגוע - ירה באזרח.

יובל בן ה-38 ממבשרת ציון נפצע באורח אנוש כאשר חתר למגע לנטרול המחבלים בפיגוע בכניסה לירושלים שהתרחש ביום חמישי האחרון - ובו נרצחו שלושה ישראלים. הצוות הרפואי נאבק על חייו במשך שעות עד שנאלץ לקבוע את מותו. לפי משפחתו, יובל הבחין בפיגוע מהצד השני של הכביש כשנסע לעבודתו בקרית הממשלה. הוא עצר את רכבו ויצא לנטרל את המחבלים. ממשפחתו נמסר כי "יובל תמיד היה הראשון לזנק ולהציל חיים, וכך עשה גם הפעם". יובל עבד כעורך דין בנציבות שירות המדינה.

הפופולריים