צה"ל: 20 לוחמים נהרגו בתאונות מבצעיות ובתקיפות מהאוויר מתחילת התמרון בעזה

צה"ל: 20 לוחמים נהרגו בתאונות מבצעיות מתחילת התמרון
בצה"ל פרסמו נתונים מהם עלה כי מתוך 20 הלוחמים שנהרגו בתאונות מבצעיות, 13 נהרגו מירי דו-צדדי | כל הנתונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

בצה"ל פרסמו היום (שלישי) כי 20 לוחמי צה"ל נהרגו מאז תחילת התמרון הקרקעי בתאונות מבצעיות. מהנתונים עלה כי 13 לוחמים נהרגו מירי דו-צדדי לאחר שזוהו בשוגג כמחבלים - מתקיפה של כלי טייס מהאוויר, ירי טנקים וירי של כוחות יבשה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי                                                                                              החטופים שעדיין בשבי חמאס - הרשימה המלאה

מתוך החיילים שנהרגו בתאונות מבצעיות, שניים נהרגו כתוצאה מדריסת רכב קרבי משוריין, שניים נהרגו כתוצאה מפליטת כדור במהלך תפעול מקלעים ושניים נהרגו כתוצאה מפגיעת רסיסים במהלך ירי. בנוסף, לוחם נהרג באירוע חריגת ירי, כלומר נפגע מאש בשוגג בגלל המיקום שבו עמד.

לוחמי מילואים בבסיס בדרום אמרו לפני כשבועיים בשיחה עם כאן חדשות כי תרגילי חדירה לבסיס נעשים תוך סיכון בטיחותי ועלולים לגרום לירי דו צדדי על כוחותינו. הלוחמים הוזעקו לטפל בחדירות או בירי, כשהמחסנית שבנשקם נמצאת ב"הכנס" וחלקם טענו את הנשק. רק אחרי דקות ארוכות, נאמר להם שלא מדובר באירועים אמיתיים.

"החלטנו שאנחנו מפסיקים להשתתף בתרגילים, יש לנו משפחות וילדים", הודיעו הלוחמים. "אירוע ירי על כוחותינו יכול להתרחש בקלות. התרגילים מתבצעים בניגוד לנהלים בסיסיים של בטיחות. שוב ושוב הוקפצנו, כשבקשר נאמר במשך דקות ארוכות שיש חדירה או ירי או פצועים. בניגוד לנוהל הברור - להודיע בקשר שמדובר בתרגיל. החיילים היו עם מחסניות בהכנס, וחלקם עם כדור בקנה, כשהרוחות מתוחות גם כך ויש חשש לחדירה".

לדברי אחד ממשרתי המילואים, הוא מעולם לא נתקל במצב כה מסוכן לחינם. "היו לי היתקלויות בעבר, מאז יש דברים שמקפיצים אותי, ועכשיו גם ככה כולנו דרוכים. פתאום באמצע שמירה, אנחנו שומעים על חדירה, שומעים פיצוץ, ומזנקים, יש פה אלפי חיילים. מבחינתי ברגע שמחבלים משתלטים על בניין פה, הם תופסים מאות במכה. אף אחד לא אמר לנו שזה תרגיל, שאלנו שוב ושוב. יש כאן סכנה ממשית שמישהו ייפגע בגלל בעיות בטיחות", הוסיף.

מתחילת הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועה, נפלו 105 לוחמים. מתחילת המלחמה נפלו 434 חיילים

הפופולריים