ללא אישור הדרג המדיני: כשמונת אלפים פועלים פלסטינים יוחזרו לעבודתם ביו"ש

באישור צה"ל: כ-8,000 פועלים פלסטינים יוחזרו לעבוד ביו"ש
בשקט יחסי, חודשיים וחצי לאחר תחילת המלחמה, אלפי פלסטינים יוחזרו לעבודתם ולא רק במקצועות חיוניים - ללא אישור הדרג המדיני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פועלים פלסטינים
צילום: עטייה מוחמד, פלאש 90

בעקבות פנייה של מעסיקים ישראלים לצה"ל, 20% מהפועלים הפלסטינים שעבדו בשטחי יהודה ושומרון, כ-8,000 איש, יוחזרו לעבודתם בישראל. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב. מדובר בפועלים שעובדים באזורי תעשייה כמו ברקן, מישור אדומים, וביישובים גדולים כמו אריאל. מפקדי החטיבות בכל גזרה, או במקרה של עוטף ירושלים מפקד העוטף במשטרת הגבולות, אישרו נהלי אבטחה למשך עבודתם.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

> החטופים שעדיין בשבי - הרשימה המלאה

הסיבה להחזרתם של הפועלים הפלסטינים לעבוד בשטחי יהודה ושומרון היא שהריבון הוא אלוף פיקוד המרכז, ולכן החזרת הפועלים לא מצריכה אישור של הדרג המדיני בפועל. בתוך שטחי ישראל עובדים כעת כ-5,000 איש בלבד, המהווים 5% מהפועלים שעבדו לפני כן, ורק במקצועות חיוניים כמו בתי חולים ובתי עלמין, בשל המלחמה. 

החזרתם של הפועלים מותנית בעמידה בתנאי האבטחה של המעסיקים במקום העבודה. בחלק מהמקרים מדובר באיסור על הפועלים להסתובב בתוך אזור התעשייה, כשמותר להם לנוע רק במקום העבודה עצמו. על מקומות העבודה להיות מאוישים באנשי אבטחה על חשבון המעסיק, שיהיו צמודים לעובדי המקום. לחילופין, ניתן להעסיק את הפועלים בשעות הלילה בלבד.

בחלק מהאזורים ביהודה ושומרון עוד מתנהל שיח בין המעסיקים הישראלים לצה"ל לגבי נהלי האבטחה. במכתב שנשלח שלשום למח"ט אפרים מטעם מעסיקים באריאל נכתבו דרישות שהציב צה"ל בפגישה לפני שבועיים: "יחס המאבטחים שאתם דורשים בנוסף לעלות התקנת הגדר הופכת את המצב לבלתי אפשרי כך שלא ניתן להכניס את הפועלים כלל". המעסיקים דרשו במכתב לשנות את הדרישות או להפחית אותם.

בארגון "מען", שמייצג עובדים פלסטינים רבים באזור התעשייה במישור אדומים, אומרים: "הנסיון בחודש האחרון הראה שההעסקה היא אפשרית, ניתן ליישם את אותו הדבר גם לגבי עובדים שיכנסו לענפי הבניין והחקלאות בישראל".

הקבינט המדיני ביטחוני דן לפני כשבוע וחצי בהכנסת הפועלים הפלסטינים, והעברת כספים לרשות הפלסטינית, שתאפשר למנגנונים להמשיך לסכל פיגועים. במערכת הביטחון הועלתה הצעה לנטר אחר הפועלים באמצעות אמצעי מעקב מתקדמים, שלא בוצע בו שימוש בעבר. כמו כן, הוצע כי יוכנסו גברים נשואים בלבד, ומעל גיל 35. מערכת הביטחון הזהירה את הקבינט מפתיחה של חזית נוספת ביהודה ושומרון, אם לא תתאפשר כניסתם לישראל.

הפופולריים