המגעים לשחרור החטופים

המחלוקת שעוצרת את עסקת החטופים והתנאי הישראלי לחמאס

המחלוקת שעוצרת את עסקת החטופים והתנאי הישראלי לחמאס
חמאס דרש את חזרת תושביו לצפון הרצועה ופינוי צה"ל משם - ישראל סירבה • ישראל התנתה את המשך המשא ומתן בקבלת רשימה של החטופים החיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיצג חטופים בעזה
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מחלוקת התגלעה במשא ומתן בין ישראל לחמאס בנוגע לעסקת חטופים, כאשר חמאס דרש את חזרת התושבים ופינוי צה"ל מצפון הרצועה וישראל סירבה, כך דווח היום (ראשון) בכאן חדשות. עוד דווח כי ישראל התנתה את המשך המשא ומתן בקבלת רשימה של החטופים החיים. עד כה לא התקבלה תשובה רשמית מחמאס למתווה שנידון בפריז. בתוך כך, משלחת ישראלית צפויה להמריא מחר לשיחות בקטר.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

שמות החטופים בשבי חמאס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מוקדם יותר היום בריאיון לרשת האמריקנית CBS על המגעים לעסקה לשחרור חטופים: "אנחנו פועלים לעסקה, אבל לא יכול לומר אם נשיג אותה". חבר קבינט המלחמה, השר בני גנץ, התייחס גם הוא לנושא ואמר: "אנחנו מקדמים בימים אלו מאמץ כדי להביא מתווה להשבת חטופינו וממשיכים להילחם. הדרך עוד ארוכה. אני מבקש להגיד לציבור הישראלי - אנחנו לא עוצרים עד שמחזירים".

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, אמר: "ישראל, מצרים, קטאר וארצות הברית הגיעו להבנה לגבי 'מתאר בסיסי' של עסקת חטופים להפסקת-אש זמנית. העסקה עדיין בהתדיינות, ותהיינה שיחות לא-ישירות בין קטאר ומצרים לחמאס".

יושב ראש הציונות הדתית, השר בצלאל סמוטריץ' הצהיר: "אצביע נגד אם תהיה עסקה שאומרת כל החטופים תמורת סיום מלחמה". את הדברים אמר בכנס בשבע. הוא הוסיף: "למלחמה יש סדר עדיפויות, א' זה ניצחון על החמאס, וכן, מטרה שניה היא החזרת החטופים".

קבינט המלחמה אישר כי משלחת ישראלית לא בכירה, תצא בימים הקרובים להמשך שיחות המשא ומתן בקטר. פסגת פריז השנייה הסתיימה אתמול  עם חזרת המשלחת הישראלית לארץ. בחדשות השבת בכאן חדשות פורסמו פרטים על מתווה שחרור החטופים שהוסכם במסגרת השיחות:

  • יום הפסקת אש על כל חטוף, כלומר כשישה שבועות בהם תופסק הלחימה
  • שחרור מאות אסירים, במפתח של שחרור כ-10 אסירים פלסטיניים על כל חטוף ישראלי
  • ⁠חזרת תושבים לצפון עזה ושיקום הרצועה

בישראל מביעים אופטימיות גדולה באשר לסיכויים להגיע להבנות בקרוב, לפני חודש רמדאן. הצדדים למשא ומתן יקיימו בהמשך שיחות נוספות, בהן ידונו בין היתר בזהות האסירים שישוחררו.

הפופולריים