אחרי 4 חודשי הסתרה

שעות לפני הטבח: גורמי ביטחון זיהו שמאות מחבלי חמאס החליפו לסים ישראלי

שעות לפני הטבח: מאות מחבלי חמאס החליפו לסים ישראלי
בישראל זיהו את האותות ועל בסיסן התקיימו ההתייעצויות במערכת הביטחון לפנות בוקר של 7 באוקטובר • מסביבת נתניהו נמסר: רה"מ לא עודכן בנושא החלפת הסימים • צה"ל ושב"כ בתגובה: "הפרסום אודות אלף סימים ישראלים שנדלקו בו זמנית - שקרי ורחוק מהמציאות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נוחבה חדירה
צילום: צילום מסך

ב-7 באוקטובר לפנות בוקר, שעות לפני הטבח, זיהו בישראל כי מאות מחבלי נוחבה החליפו לסים ישראלי בטלפונים שלהם, כך הותר היום (שני) לפרסום. אלו היו האותות שהתקבלו במודיעין הישראל, ועל בסיסן התקיימו התייעצויות במערכת הביטחון. בצה"ל אומרים שהרמטכ"ל לא עודכן על כך בזמן אמת. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

המטרה במהלך זה מבחינת המחבלים, הייתה לשפר את היכולת לתקשר בינהם בשטח ישראל. הפרטים היו ידועים תקופה ארוכה אך נפסלו על ידי הצנזורה עד כה. 

בלילה שלפני המתקפה, התקיימה התייעצות טלפונית בראשות הרמטכ"ל יחד עם ראש השב"כ וקצינים בכירים נוספים, דוגמת ראש אמ"ן. זאת בעקבות הפעילות החריגה ברצועה שכעת ניתן לפרסם את הפרטים עליה. מידע מודיעיני שהתקבל, תמך גם הוא בסברה כי מדובר בתרגיל.

הרמטכ"ל ושורה של קצינים בכירים קיימו הערכת מצב שבסיומה הוחלט שלא להעלות כוננות. גם ראש השב"כ רונן בר קיים דיון במטה הארגון בעקבות המידע שהתקבל, שהוגדר כ"חלש" יחסית. עם זאת, שבוע אחרי טבח 7 באוקטובר פורסם בכאן חדשות כי צוות טקילה של הימ"מ נשלח בלילה לעוטף, בעקבות המידע ואחרי הדיון הלילי – אך הוקפץ לדרום רבע שעה לאחר שהחלה המתקפה. 

בסביבת נתניהו אומרים: "רה"מ לא עודכן בנושא החלפת הסימים".

צה"ל ושב"כ: "רחוק מהמציאות"

מצה"ל ושב"כ נמסר בתגובה: "הפרסום אודות אלף סימים ישראלים שנדלקו בו זמנית - שקרי ורחוק מהמציאות. בפועל התקבל צבר סימנים מעידים שכלל בין היתר השמשה של עשרות בודדות של סימים, אשר נדלקו באירועים קודמים בעבר. בהתאם לכך נדרכה המערכת ובוצעו פעולות מודיעיניות ואופרטיביות בשטח".

עוד בהודעת גופי הביטחון: "כפי שפורסם בעבר, בליל 7 באוקטובר התקבלו סימנים מעידים בגינם התקיימו הערכות מצב ובהתאם לכך התקבלו החלטות אופרטיביות. הסימנים המעידים מבוססים על מגוון כלים ויכולות, בהם גם כלים טכנולוגיים שלא ניתן לפרט את האופן ושיטת הפעולה שלהם. כלל האירועים והמידע הקיים באותו הלילה יתוחקרו במסגרת התחקירים המבצעים בשב"כ ובצה"ל. נדרש לגלות אחריות וזהירות בפרסומים, כך שלא ייפגעו שיטות ויכולות מבצעיות בזמן מלחמה".

הפופולריים