בלי כוחות על הקרקע

כך ייראה המזח הימי מול חופי עזה

כך ייראה המזח הימי מול חופי עזה
המשלוח הראשון יתרחש בעוד כחודשיים • המזח הינו מזח צף, באורך של 550 מטרים שיתחבר לחוף כאשר מספר ספינות לוגיסטיות יעבירו את הסיוע ההומניטרי אל המסלול • ההכנות לפתיחת הנתיב הימי של איחוד האמירויות לצפון הרצועה מקפריסין - יתחילו היום או מחר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
 הפרויקט להקמת מזח זמני בחופי עזה
צילום: .

משרד ההגנה של ארצות הברית עדכן הלילה (שבת) על הפרויקט להקמת מזח זמני בחופי עזה, כדי לספק כ-2 מיליון מנות סיוע הומניטרי ביום לתושבי הרצועה. לפי הודעת הפנטגון, מדובר במשימת חירום שתנוהל בידי פיקוד התחבורה של צבא ארצות הברית וחטיבת התחבורה 7 מבסיס וירג'יניה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

ההקמה מבוססת על יכולות לוגיסטיקיות בשם "JLOTS - Joint Logistics Over the Shore", כאשר המשלוח הראשון יחל בעוד כ-60 ימים. רכיבי ה-JLOTS כוללים מזח צף, מסלול באורך של כ-550 מטרים שיחובר לחוף ומספר ספינות לוגיסטיות שיעבירו את הציוד אל המסלול. לאחר שהסיוע יגיע לנתיב, ניתן יהיה להעבירו לעזה.

האמריקנים ציינו כי לא יהיו "רגליים" אמריקניות על הקרקע בעזה בזמן הקמת הרציף הזמני. "היכולת לעשות זאת מבלי להפעיל כוחות על הקרקע נובעת מהעובדה שהמסלול הוא בעצם מודולרי, נבנה בים, ולאחר מכן מונע ליבשה מהחוף", הסביר דובר הפנטגון פט ריידר.

"אנחנו נעבוד עם שותפים באזור, כולל ישראל, אבל בשום שלב לא נדרוש מכוחות ארצות הברית להגיע אל הקרקע. התפקיד שלנו יהיה בעיקרו לספק את השירות של הגעה אל החוף", הוסיף. אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות שגורם ביטחוני אמר "שהשיחות בין ישראל לארצות הברית על הקמת הנמל הצף יחלו - השבוע".

כפי שפורסם לראשונה אתמול בחדשות שישי בכאן 11, ישראל אישרה לאיחוד האמירויות להתחיל באופן מיידי בהעברת סיוע הומניטרי לרצועת עזה דרך הנתיב הימי קפריסין. הקיבולת של סיוע ימי היא פי עשרה מזו של סיוע אווירי. הציפייה היא להתחיל בסיוע הימי לפני תחילת חודש רמדאן. כחלק מכך, ההכנות לפתיחת הנתיב הימי של האמירויות יתחילו היום או מחר. 

למרות שאיחוד האמירויות תפעיל את קו הסיוע הימי, האדריכל המבצע הוא בכיר פת"ח - מוחמד דחלאן. מקורות המעורים בפרטים אמרו כי דחלאן מתואם עם חמאס על מבצע שינוע הסחורות מקפריסין. הוא אף נפגש עם הנהגת ארגון הטרור בדוחא לפני שלושה שבועות. דחלאן נמצא בגלות באבו דאבי ומנהל קשר הדוק עם האמירויות ועם הנשיא מוחמד בן זאיד.

הפופולריים