פרסום ראשון

מחבלים ברצועה ירו פצמ"רים לעבר עובדי סיוע בין-לאומיים ונציגי או"ם - שעזבו את המקום

מחבלים בעזה ירו פצמ"רים אל עובדי סיוע בינ"ל - שנמלטו
עובדי הסיוע ונציגי או"ם הגיעו לסיור באזור הנמל הימי שהוקם בצפון הרצועה. לא היו נפגעים באירוע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מזח נמל ימי עזה
צילום: ללא

פרסום ראשון: מחבלים שיגרו אתמול (רביעי) פצצות מרגמה לעבר סיור של עובדי סיוע בין-לאומיים ונציגי או"ם בצפון רצועת עזה. באירוע לא היו נפגעים. הסיור הופסק מיידית והנציגים הזרים עזבו את המקום.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

עובדי הסיוע והנציגים מהאו"ם הגיעו להתרשם ולבחון את אזור הנמל הימי שהוקם בצפון הרצועה, ובו גם צפויים האמריקניים להקים בחודש הבא נמל צף בשיטות J-lots, בהנחיית הנשיא ביידן. מדובר במזח צף שישמש להכנסת סיוע לרצועת עזה דרך הים.

לא הרחק משם מוצבים בחודשים האחרונים לוחמי צה"ל שמאבטחים את הציר שצה"ל הקים בצפון הרצועה ולמעשה מבתר את רצועת עזה לשניים.

הפרויקט להקמת מזח זמני בחופי עזה של ארצות הברית יספק כ-2 מיליון מנות סיוע הומניטרי ביום לתושבי הרצועה. לפי הודעת הפנטגון, מדובר במשימת חירום שתנוהל בידי פיקוד התחבורה של צבא ארצות הברית וחטיבת התחבורה 7 מבסיס וירג'יניה. ההקמה מבוססת על יכולות לוגיסטיקיות בשם "JLOTS - Joint Logistics Over the Shore", כאשר המשלוח הראשון יחל בסוף מאי לערך. רכיבי ה-JLOTS כוללים מזח צף, מסלול באורך של כ-550 מטרים שיחובר לחוף ומספר ספינות לוגיסטיות שיעבירו את הציוד אל המסלול. לאחר שהסיוע יגיע לנתיב, ניתן יהיה להעבירו לעזה.

האמריקנים ציינו כי לא יהיו "רגליים" אמריקניות על הקרקע בעזה בזמן הקמת הרציף הזמני. "היכולת לעשות זאת מבלי להפעיל כוחות על הקרקע נובעת מהעובדה שהמסלול הוא בעצם מודולרי, נבנה בים, ולאחר מכן מונע ליבשה מהחוף", הסביר דובר הפנטגון פט ריידר.

גם איחוד האמירויות תפעיל קו סיוע ימי, באישור ישראל, להעברת סיוע הומניטרי לרצועת עזה דרך קפריסין. הקיבולת של סיוע ימי היא פי עשרה מזו של סיוע אווירי. האדריכל המבצע הוא בכיר פת"ח - מוחמד דחלאן. מקורות המעורים בפרטים אמרו כי דחלאן מתואם עם חמאס על מבצע שינוע הסחורות מקפריסין. הוא אף נפגש עם הנהגת ארגון הטרור בדוחא. דחלאן נמצא בגלות באבו דאבי ומנהל קשר הדוק עם האמירויות ועם הנשיא מוחמד בן זאיד.

הפופולריים