בלעדי

לוחמים ששוחררו מצה"ל קיבלו צו 8 - וגילו על כך במקרה

לוחמים ששוחררו מצה"ל קיבלו צו 8 - וגילו על כך במקרה
בניגוד להודעת צה"ל על הארכת השירות הסדיר ללוחמים במחזורי הגיוס האחרונים לשלוש שנים - חלקם שוחררו בהתאם להסדר הקודם, ומקבלים שכר ותנאים כחיילי מילואים, למרות שבפועל הם נמצאים בבית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיילים בגבול לבנון 19.10.23
צילום: דוד כהן, פלאש 90

פרסום ראשון: בניגוד להודעת צה"ל על הארכת השירות הסדיר ללוחמים במחזורי הגיוס האחרונים לשלוש שנים - חלקם שוחררו לאחר שנתיים ושמונה חודשים, וקיבלו צו 8 - שעליו גילו במקרה כשניסו לרכוש כרטיס טיסה לחו"ל. אותם הלוחמים מקבלים שכר ותנאים כחיילי מילואים, למרות שבפועל הם נמצאים בבית ולא לוקחים חלק פעיל בלחימה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בשיחה עם "כאן חדשות" החיילים אמרו כי גילו על כך שהוצא להם צו 8 באקראי, ורק לאחר שרכשו כרטיס נסיעה לחו"ל. הם נאלצו לבטל את כרטיסי הטיסה, ולא קיבלו את תמורתם בחזרה.

אותם הלוחמים מקבלים שכר ותנאים כחיילי מילואים, למרות שבפועל הם נמצאים בבית ולא לוקחים חלק פעיל בלחימה. בנוסף, החיילים הללו לא יכולים לעזוב את הארץ, והם למעשה נחשבים חיילי מילואים לכל דבר על החובות והזכויות.

כזכור, בעקבות המלחמה, לוחמים שהיו אמורים לסיים את שירותם במחזורי השירות הסדיר האחרונים, לצד בעלי תפקידים קריטיים שסיימו את שירותם - הועברו אוטומטית לשרת תחת שירות מילואים בצו 8, ונשארו להילחם בתוך היחידות שלהם.

מצה"ל נמסר בתגובה כי צעד זה נעשה גם במחזור השחרור הקודם, ובשל העברת החיילים לשירות מילואים - ניתנת להם מעטפת פרט רחבה, עד שהארכת השירות תיקבע בחוק.

למרות שהתזכיר לחוק שהוציא משרד הביטחון כבר קיבל את הערות הציבור, הוא טרם עלה להצבעה בממשלה בשל התנגדות של חלק משרי הממשלה. המשמעות הכלכלית של הדחייה - 100 מיליון שקלים נוספים בחודש, שיועברו ישירות למשכורותיהם של חיילים להם הוצא צו 8.

 

הפופולריים