סוגיית חוק הגיוס

המדינה לבג"ץ: משרד הביטחון וצה"ל עובדים על תוכנית פעולה לגיוס חרדים בזמן המיידי

המדינה לבג"ץ: עובדים על תוכנית לגיוס חרדים בזמן המיידי
בעמדת המדינה נכתב כי כבר מחודש דצמבר החלו משרד הביטחון וצה"ל בעבודת מטה לקידום שילובם של בני הציבור החרדי • לטענת המדינה, "עבודת המטה הראשונית צפויה להסתיים בתוך מספר שבועות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה חרדים חוק הגיוס פלג ירושלמי
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

המדינה הודיעה היום (רביעי) לבג"ץ כי נמשכות עבודות המטה שנועדו למימוש גיוס חרדים בטווח הזמן המיידי. לטענת המדינה, כבר מחודש דצמבר החלו משרד הביטחון וצה"ל בעבודת מטה לקידום שילובם של בני הציבור החרדי באופן מדורג בצה"ל, לצד פעולות שישפיעו על גיוס בטווחים ארוכים יותר. לטענת המדינה, "עבודת המטה הראשונית צפויה להסתיים בתוך מספר שבועות".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי
תוכנית חוק הגיוס של הממשלה

על רקע זה וברקע בקשת הממשלה לייצוג על ידי עורך דין פרטי בסוגייה, היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, ניסחה מכתב חריף למזכיר הממשלה, ובו טענה כי הממשלה ממשיכה לקדם את הרפורמה המשפטית. "התנהלות הממשלה בעניין גיוס בני הישיבות היא חלק ממה שכונה 'הרפורמה המשפטית' והמשך הניסיון להחליש את מעמד הייעוץ המשפטי לממשלה, לעקוף אותו ולפגוע באפשרותו לשמור על אינטרס הציבור ושלטון החוק", כך גרסה.

בסוף חודש מארס, בג"ץ פרסם צו ביניים להפסקת התמיכות לתלמידי מוסדות תורניים החייבים בגיוס לצה"ל ושלא התגייסו, כאשר הרכב מורחב צפוי לדון בסוגייה במהלך החודש הנוכחי. בצו נכתב: "נאסר על המשיבים לבצע העברות כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים עבור תלמידים שלא קיבלו פטור או דחייה משירות צבאי, ולא התגייסו מאז חודש יולי 2023 מכוח החלטת ממשלה". 

לאחר שלא הגיעו להסכמות פנימיות בקואליציה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש הארכה של 30 יום מבג"ץ בעניין חוק הגיוס. ראש הממשלה פנה באופן עצמאי לבית המשפט ולא באמצעות היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, וטען כי הממשלה לא דנה "מספיק בנושא בגלל המלחמה".

לאחרונה אישרה היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, לממשלה לקבל ייצוג נפרד בבג"ץ על חוק הגיוס ולמעשה שינתה את החלטתה הקודמת. זאת בהתאם לעמדה שהביעה בעבר, כי לא תוכל להגן על עמדת הממשלה שלא לגייס חרדים - כי אינם פטורים מכך בחוק.

הפופולריים