המגעים לעסקה

חמאס: "הנייה הביע רוח חיובית לגבי ההצעה, נוציא משלחת לקהיר בקרוב"

חמאס: "הנייה הביע רוח חיובית לגבי ההצעה"
הנייה אישר כי בקרוב תגיע משלחת מטעם חמאס לקהיר, לצורך השלמת שיחות המשא ומתן • חמאס צפוי להגיש את תשובתו בהמשך היום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מרים אלסטר, פלאש90
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה הביע רוח חיובית לגבי ההצעה המצרית, בשיחת טלפון שערך היום (חמישי) עם ראש המודיעין המצרי בנוגע למשא ומתן. בנוסף, הנייה אישר בשיחה כי משלחת מטעם חמאס תגיע בקרוב לקהיר, לצורך השלמת שיחות המשא ומתן.

מוקדם יותר, דווח מפי מקורות ביטחוניים מצריים בערוץ אל-ר'ד המצרי על השגת התקדמות חיובית במשא ומתן. לדברי המקורות, ההתקדמות הושגה באמצעות מגעים אינטנסיביים שקיימו המתווכים המצריים עם כל הצדדים. בתוך כך, צפויה היום תשובת חמאס להצעת הפסקת האש שהוגשה לו דרך המתווכים המצרים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

133 עדיין שם: שמות החטופים והמשוחררים

גם העיתון הפרו-קטרי "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח מפי מקורות מצריים על הסרת אבני נגף לקראת השגת משא ומתן, וכי חילוקי הדעות כרגע בקהיר מתנקזים לסוגיה אחת שנויה במחלוקת, מבלי שצויין מה היא. לעומתם, גורמים ישראלים יודעי דבר הביעו בימים האחרונים פסימיות באשר לסיכוי להגיע לעסקה. "חמאס ממשיך להעלות דרישות חדשות, בעיקר לגבי מתן ערבויות לסיום המלחמה בתום העסקה", אמרו. 

לפי ההצעה המצרית שהוגשה לחמאס ופורסמה בכאן 11, בשלב הראשון שיימשך 40 יום ישוחררו 33 חטופים מהקטגוריות נשים, צעירים עד גיל 19, מבוגרים מעל גיל 50, חולים ופצועים. בתמורה תשחרר ישראל 20 מחבלים בעד כל חטוף שישוחרר - נשים תמורת נשים, מבוגרים תמורת מבוגרים.

עוד הוצע לחמאס כי בעבור כל חיילת שתשוחרר ישוחררו 20 מחבלים שנידונו למאסר עולם ועוד 20 נוספים שיתרת מאסרם קטנה מעשר שנים. קצב השחרור במסגרת החלק הזה של העסקה יעמוד על שלושה חטופים בכל שלושה ימים.

בהצעה נכתב כי לישראל תהיה זכות וטו על 200 שמות מחבלים שחמאס ידרוש את שחרורם. במהלך השלב הראשון תיסוג ישראל מאזורים מאוכלסים בצפיפות ברצועת עזה, תפנה את ציר החוף למעבר סיוע הומניטרי ותיסוג גם מפרוזדור נצרים. בנוסף, ישראל תאפשר הכנסת 500 משאיות סיוע ביום ו-50 משאיות סולר להפעלת תחנת הכוח ברצועה.

בשלב השני של העסקה, שיימשך 42 יום, יושלם ההסכם בין הצדדים, שלאחריו ישוחררו חטופים גברים וחיילים שנותרו בחיים, בתמורה לשחרור מחבלים נוספים. בשלב השלישי, שיימשך גם הוא שישה שבועות, יתבצעו חילופי גופות תמורת אסירים ויחל יישום תוכנית שיקום הרצועה.

הפופולריים