מרגלים במסגדים ובארגונים מתחרים: השיטה של חמאס לשמור על השליטה בעזה

מרגלים בארגונים מתחרים ובמסגדים: כך חמאס שומר על שלטונו
דובר צה"ל בערבית חשף את שמותיהם של אלפי פעילים במנגנון שהושתלו כמרגלים בשורות הפלגים הפלסטיניים האחרים, במיוחד הג'יהאד האסלאמי. המנגנון החשאי עוקב גם אחר עיתונאים ופעילי זכויות אדם המבקרים את חמאס - ומאיים על חייהם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חמאס
צילום: מסך

דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי פרסם בחשבון הטוויטר שלו כי צה"ל חשף פרטים ומסמכים חדשים על אודות מנגנון הביטחון הכללי של חמאס, תוך שהוא חושף שמות של אלפי פעילים במנגנון שהושתלו כמרגלים בשורות הפלגים הפלסטיניים האחרים, במיוחד הג'יהאד האסלאמי, על מנת להשפיע על פעילות הארגון. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

המייסדים וממשיכי הדרך הרצחנית: הפנים שמאחורי חמאס

לדברי אדרעי, מנגנון הביטחון הכללי של חמאס הוא מנגנון ריגול חשאי שמטרתו לשמור על  שלטון חמאס בעזה, ובין מייסדיו היו יחיא סינוואר ובכיר חמאס רווחי מושתהא. המנגנון פועל באופן חשאי ועוקב אחר כלל היבטי החיים ברצועת עזה, ומטרתו לרסן כל פעילות שאינה תואמת את הדרך של חמאס.

 

בנוסף לשילובם בפלגים הפלסטיניים השונים, אלפי פעילים עזתים גויסו לשירותי המנגנון ושולבו במסגדים ובמקומות אזרחיים ברצועה על מנת להעביר דיווחים על מכריהם. בנוסף, המנגנון עוקב גם אחר עיתונאים ופעילי זכויות אדם המבקרים את חמאס ומאיים על חייהם.

אתמול חשף עיתון הניו יורק טיימס את "שירות הביטחון הכללי" של חמאס ברצועת עזה. בעיתון נכתב כי במשך שנים מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר פיקח על הכוח המשטרתי חשאי שניהל מעקבים אחר פלסטינים וגיבש תיקים על צעירים ועיתונאים שהביעו התנגדות למשטר, כך לפי גורמי מודיעין ומסמכים שנחשפו לידי המערכת.

בתיקים צוינו השתתפות בהפגנות או גילויי ביקורת פומביים על חמאס. במקרים מסוימים, הרישומים אף כללו דיווחים על קשרים רומנטיים מחוץ לנישואים. המסמכים אשר סופקו על ידי גורמים באגף המודיעין הישראלי, והושגו במסגרת פשיטות של צה"ל ברצועה כללו מצגת של 62 שקופיות שהסבירו כיצד היחידה, המכונה "שירות הביטחון הכללי" חדרה לחייהם של פלסטינים, במטרה למנוע כל סיכוי להתנגדות.

איהב פספוס, עיתונאי תושב הרצועה אשר תואר במסמכים כאחד השונאים הגדולים של ארגון חמאס אמר כי תושבי הרצועה מתמודדים עם הפצצות ישראל ומנגד עם בריונות מהרשויות המקומיות. מסמכים כוללים תיקי מודיעין מאוקטובר 2016 עד אוגוסט 2023, כשגורמי המודיעין הישראלים אמרו שהם מודעים לעשרת אלפים פלסטינים לפחות הנכללים במסמכים.

שירות הביטחון הכללי באופן רשמי הוא חלק מארגון חמאס, אך פועל כחלק מהממשלה בעזה. באסם נעים, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר שאנשי השירות היו בלתי ניתנים להשגה במהלך המלחמה.

 

הפופולריים