התרגיל המצרי

דיווח: ישראל מתכוונת לחזור לתיווך הקטרי לעסקת חטופים

דיווח: ישראל מתכוונת לחזור לתיווך הקטרי לעסקת חטופים
בכיר ישראלי דיווח לאתר קטרי שבעקבות הולכת שולל של המודיעין המצרי בסבב השיחות האחרון, ישראל מעוניינת לחזור לתיווך דרך המדינה המפרצית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטה משפחות החטופים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האתר הסעודי "אילאף" הפועל מלונדון ומשמש כצינור להעברת מסרים מצד ישראל, דיווח היום (רביעי) מפי בכיר ישראלי, שישראל מתכוונת לחזור לתיווך הקטרי. זאת משום שיש לו השפעה גדולה יותר על חמאס מהתיווך המצרי. 

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

המקור, שסירב להזדהות בשמו, הבהיר כי המודיעין המצרי הוליך שולל את ישראל בסבב השיחות האחרון ואמר שהם עושים זאת לטובת ישראל, אך התברר כי הם הונו את הצוות הישראלי. לידיעה אין אישור משום מקור אחר.

רשת CNN דיווחה כי הביון המצרי שינה בחשאי את תנאי ההצעה לעסקת חטופים, לה כבר הסכימה ישראל. על פי מקורות, ההצעה שהוגשה לבחינת חמאס ושאותה הכריז שקיבל, לא הייתה זו שהאמריקנים או הקטרים חשבו שהיא.

לפי הדיווח, השינויים בעסקה עוררו זעם בקרב הגורמים מארצות הברית, קטר וישראל. "הם חשו שרימו אותם", אמר אחד המקורות. על פי הדיווח, ראש ה-CIA ויליאם בארנס ששהה באזור, חש מבוכה וכעס מהעניין. במצרים סירבו להגיב בנושא.

אחרי חשיפת המסמך שהגיש חמאס לעסקת שחרור חטופים, התגלה כי קיימים פערים משמעותיים בין ההצעה של ארגון הטרור לבין זו הישראלית. בשלב הראשון, חמאס לא התחייב לשחרור חטופים חיים בלבד, כפי שדרשה ישראל, אלא ציין כי ישוחררו 33 חטופים בלבד"חיים או מתים", מהקריטריונים שעונים לשחרור "הומניטרי". 

כמו כן, קיים שוני במפתחות לשחרור החטופים. לפיכך, ישוחררו 30 מחבלים מבתי הכלא בישראל בעבור כל חטוף ולא 20, וישוחררו 50 מחבלים בעבור כל חיילת שתשוחרר מהשבי ולא 40. בהצעת חמאס, אין זכות וטו ישראלי על שמות המחבלים שישוחררו ואף לא קיימת אפשרות להגליית מחבלי חמאס כפי שישראל דרשה.

הפופולריים