שלב אחר שלב

ההצעה שהגיש חמאס למתווכות - חשיפת המסמך המלא

ההצעה שהגיש חמאס למתווכות - חשיפת המסמך המלא
המסמך אותו הגיש חמאס אתמול לישראל: כלל העסקה תימשך 126 ימים כאשר בסופה תסתיים המלחמה • בכיר ישראלי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצעה של חמאס לא מקובלת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
Erik Marmor/Flash9
צילום: Erik Marmor/Flash9

אחרי ההצהרה הפומבית הראשונית של חמאס לפיה הארגון "הסכים" להסכם הפסקת אש עם ישראל, הבוקר (שלישי) נחשף המסמך המלא שהגיש חמאס למדינות המתווכות ולישראל בעסקת החטופים. בכיר ישראלי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצעה של חמאס לא מקובלת. נתניהו בוחן לקיים מסיבת עיתונאים הערב בשל הודעת חמאס על המתווה המוסכם עליו להפסקת אש ולשחרור חטופים. מלשכת רה"מ לא נמסרה התייחסות עד עתה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

מטרת ההסכם הינה שחרור של כלל החטופים הישראלים שנמצאים ברצועת עזה, בהם אזרחים, חיילים וחיילות - הן חיים והן מתים. כמו כן, מדובר על חטופים שנמצאים בעזה מלפני 7 באוקטובר - הדר גולדין, אורון שאול, אישאם אסייד ואברה מנגיסטו. בתמורה, ישוחררו אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל, כוחות צה"ל ייסוגו מרצועת עזה והפסקת אש מתמשכת תיכנס לתוקפה, שתכלול את שיקום עזה - כלומר סיום המלחמה. 

 

חלק ראשון של הצעת חמאס שהוגשה לישראל

השלב הראשון של עסקת החטופים - יימשך 42 ימים:

 • עצירה זמנית של הפעולות הצבאיות של צה"ל ופעולות הטרור של חמאס, הסגת הכוחות הישראלים מזרחה והרחק מאזורים הומי אדם בעזה לאזור קרוב לגבול - כולל ציר נצרים וכיכר אל כווית.
 • הפסקת האיסוף המודיעיני ופעילות האוויר של ישראל במשך 10 שעות ביום, ובמשך 12 שעות בימים בהם ישוחררו החטופים.
 • החזרת הפלסטינים ברצועת עזה למקומות מגוריהם.
 • הסגת כוחות צה"ל מציר נצרים תתבצע ביום השלישי לעסקה, לאחר שחרור שלושה חטופים. צה"ל ייצא באופן מלא מכביש א-רשיד מזרחה עד ציר סלאח א-דין, וכלל הנקודות הצה"ליות שהוקמו באזור יפורקו. במקביל, תחל חזרת התושבים הפלסטינים לצפון הרצועה, ללא החזרת נשק, יתאפשר מעבר תושבים חופשי בכל נקודה והכנסת סיוע הומניטרי ללא הצבת מכשולים. 
 • ביום ה-22 לעסקה, אחרי שחרור חצי מהחטופים האזרחים החיים, בהם החיילות, ייצאו כוחות צה"ל ממרכז הרצועה עד לאזור הקרוב למרחב הפרמטר.
 • כחלק מהסיוע ההומניטרי, ייכנסו כ-600 משאיות ביום, בהן 50 משאיות דלק, כאשר 300 מהן יעברו צפונה.
חלק שני של הצעת חמאס שהוגשה לישראל

שחרור החטופים והמחבלים:

בשלב הראשון, חמאס ישחרר 33 מהחטופים הישראלים "חיים או גופות", נשים - אזרחיות וחיילות, ילדים מתחת לגיל 19 שאינם חיילים, מבוגרים מעל לגיל 50 וחולים. בתמורה, ישראל תשחרר אסירים מבתי הכלא כמפורט:

> חמאס ישחרר את הנשים האזרחיות והילדים מתחת לגיל 19 שאינם חיילים. בתמורה, ישראל תשחרר 30 מחבלים - נשים וילדים לפי רשימות שחמאס יגיש על פי ותק.

> חמאס ישחרר את כל החטופים מעל לגיל 50, החולים והפצועים. בתמורה, ישראל תשחרר 30 מחבלים מבוגרים מהכלא מעל גיל 50, לפי רשימות שיגיש חמאס על פי הותק.

> חמאס ישחרר את כל החיילות הישראליות שעדיין בחיים, ובתמורה ישראל תשחרר 50 אסירים על כל חיילת, בהם 30 רוצחים כבדים המרצים מאסרי עולם ו-20 המרצים עונשים כבדים שאינם מאסרי עולם, לפי רשימות של חמאס.

לוחות הזמנים של השחרורים בין שני הצדדים בשלב הראשון:

חמאס ישחרר שלושה חטופים ביום השלישי של הפסקת האש. לאחר מכן, חמאס ישחרר שלושה חטופים בכל שבוע, זאת, כאשר תחילה ישוחררו נשים, בהן אזרחיות וחיילות. בשבוע השישי חמאס ישחרר את מי שנותר מהחטופים שכלולים בשלב זה. בתמורה, ישראל תשחרר את מספר האסירים המוסכם, לפי רשימות שחמאס יגיש. ביום השביעי, ארגון הטרור יספק מידע על שאר החטופים שצפויים להשתחרר.

ביום ה-22 לעסקה, ישראל תשחרר את מחבלי עסקת שליט שנאסרו מחדש. בשבוע החמישי לעסקה, אם מספר החטופים הישראלים שנמצאים בחיים אינו יגיע ל-33, חמאס ישחרר במקומם גופות באותה הקטגוריה. בתמורה, ישראל תשחרר את כל הנשים והילדים מתחת לגיל 19, שנעצרו בעזה אחרי 7 באוקטובר. 

חמאס ציין כי שחרור החטופים יהיה תלוי בהתקדמות שאר הסעיפים, הכוללים הפסקת הפעולות הצבאיות, הוצאת כוחות צה"ל מהרצועה, החזרת התושבים הפלסטינים למקומות מגוריהם והכנסת הסיוע ההומניטרי לעזה.

נקודות נוספות אותן ארגון הטרור ציין בהצעה שהגיש:

 • על ישראל להשלים מהלכים משפטיים שימנעו ממנה לעצור מחדש מחבלים שהשתחררו על בסיס עבירות שעשו לפני השחרור
 • מפתחות השחרור בשלב הראשון מהווים בסיס למשא ומן על מפתחות השלב השני
 • שיפור מצב האסירים הפלסטינים בכלא והסרת כל הענישות וההחמרה בתנאי כליאתם אחרי 7 באוקטובר
 • לא יאוחר מהיום ה-16 של הפסקת האש, יחל משא ומתן לא ישיר בין שני הצדדים על פרטי השלב השני, במטרה להגיע להסכמות לפני סיום השבוע החמישי.
 • התחלת שיקום התשתיות בכל האזורים ברצועת עזה ומתן אספקה לכוחות כיבוי האש
 • בתחילת היום הראשון, יצאו יותר מ-50 פעילים צבאים לחו"ל דרך מעבר רפיח לקבלת טיפול רפואי. כמו כן, יוגדל מספר העזתים שיהיו יכולים לצאת ממעבר רפיח וכן יוחזר הסחר ללא הגבלות.

השלב השני לעסקה - ימשך 42 ימים 

כחלק משלב זה, תוכרז חזרת השקט המתמשך, כאשר התוקף יחל טרם שחרור יתר החטופים והאסירים הפלסטינים. בשלב זה צפויים להשתחרר גברים ישראלים שנחטפו ועדיין נשארו בחיים, חיילים או אזרחים, תמורת מחבלים ששוהים בכלא, הסרת נקודות מעצר צבאיות, וכן יציאת כוחות צה"ל באופן מלא מכל רצועת עזה.

השלב השלישי לעסקה - ימשך 42 ימים 

שלב זה יכלול חילופי גופות בין שני הצדדים לאחר שיזוהו. כמו כן, יחל ביצוע התוכנית לשיקום הרצועה שתימשך בין 3-5 שנים, זאת בסיוע של מדינות וארגונים בין-לאומיים בהן: מצרים, קטר והאו"ם. בנוסף, "יופסק המצור על עזה באופן מלא".

הפופולריים