"היינו קרובים ב-80%": ההסכמות והמחלוקות על חוק הגיוס - והפיצוץ

"היינו קרובים ב-80%": ההסכמות והמחלוקות על חוק הגיוס
שר הביטחון יואב גלנט ערך תדרוך כתבים בנוגע למתווה חוק הגיוס וטען כי הצדדים הגיעו להסכמות בחמישה עקרונות ולא הגיעו להסכמות בשלושה עקרונות, מה שהוביל לפיצוץ השיחות. גלנט לשאלת כאן חדשות: "מתווה חד צדדי לא יהיה לגיטימי והשתמשתי בפלטפורמה של ממשלת החירום כדי להסביר את זה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יואב גלנט בגבול עזה 19.10.23
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

שר הביטחון יואב גלנט עשה התייחס היום (ראשון) לחוק הגיוס והציג חמישה עקרונות עליהם הצדדים הגיעו להסכמה במגעים ועוד שלושה שבהם לא הושגו הסכמות. "חוק חד צדדי לא יקבל לגיטימציה והחיילים יצביעו נגדו ברגליים בהתנהגות שלהם", אמר גלנט בתדרוך לכתבים.

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

לפי גלנט, הצדדים הסכימו על חמישה עקרונות בנוגע לחוק: קצב השתלבות החרדים בשירות יהיה 25% בשנה הראשונה ותוך 5 שנים הגעה ל-50%, החשב הכללי במשרד האוצר יהיה אחראי על בקרה ופיקוח, קביעת תקציב בחוק למסלולים החרדיים בצבא, הקמת מנהלת בצה"ל שתעסוק בעניין, עם קצין חיל ראשי לנושא החרדים והגיוס שלהם, ושלילת הטבות כלכליות מכלל מי שלא משרת, חרדי או אחר.

כמו כן, הצדדים עדיין לא הסכימו על שלושה עקרונות: אם קצב ההשתלבות קל החרדים בצה"ל יקבע בהחלטת ממשלה או בחקיקה של הכנסת, גובה הסנקציה הכלכלית על תקציב הישיבות בגין אי עמידה בקצב ההשתלבות ואם לא מתקדמים בקצב ההשתלבות כמסוכם לאורך 3 שנים - כיצד פועלים? לדברי גלנט, אי-ההסכמה באשר לשלושה העקרונות הללו פוצצה את השיחות לעת עתה.

השר גלנט אמר: "אני נציגם של כל החיילים, וצריך עוד חיילים. חוק חד צדדי לא יקבל לגיטימציה והחיילים יצביעו נגדו ברגליים בהתנהגות שלהם, לכן מערכת הבטחון בראשותי לא תציג אותו. צריך הסכמה רחבה של כל חלקי הציבור ואי אפשר לפתור בעיה כ"כ רחבה באופן חד צדדי תוך כדי מלחמה. ישבתי שעות ארוכות, עם דרעי וגנץ ואייזנקוט וטרופר ואטיאס. אני מעריך שהיינו קרובים ב-80% להסכמות אבל השיחות הגיעו לפיצוץ כי כל צד התבצר בעמדות הפוליטיות שלו. השיחות מכל הצדדים נתקעו".

ציפיתי שגנץ יגלה את המנהיגות הדרושה בשעת מלחמה, והוא קיבל הזדמנות ולא עשה את זה, הוא לא התעלה מעל השיקול הפוליטי והביא לגישור. אני לא הייתי בשיחה אבל נציגי המפלגות החרדיות קיבלו מגנץ את המסר שלא יתמוך בחוק בלי מועד מוסכם לבחירות, וזו פוליטיזציה שאני לא מקבל אותה. גם החרדים היו צריכים ללכת צעד קדימה ועוד לא מאוחר; עוד לא מאוחר גם בעבור המפלגות הציוניות באופוזיציה. ההיסטוריה לא תשכח את מי שישים שיקולים פוליטיים לפני המהות בשעת מלחמה.

במקביל למאמצים להגיע להסכמה, פעלתי מדצמבר להתאים את צהל לשירות חרדים. אנחנו בוחנים איך לעשות את זה בכל מקרה ועל הבסיס הזה נגייס בדרך זו או אחרת, כי נפעל כמובן לפי חוק".

לשאלת כאן חדשות אם ידרוש את הסכמתו של גנץ למתווה גיוס גם אם יפרוש מהממשלה, השיב גלנט: "עבורי מתווה חד צדדי לא יהיה לגיטימי והשתמשתי בפלטפורמה של ממשלת החירום כדי להסביר את זה. זה הדבר הנחוץ זה לא רק גנץ, אלא כל השותפים, או לפחות נציגיהם הראשיים. מתווה חד צדדי לא יתקבל כי יגידו שזה עניין פוליטי".

הפופולריים