צה"ל יקים ועדה שתבחן טענות על תנאי הכליאה של מחבלי הנוח'בה ושאר עצורי המלחמה

צה"ל יקים ועדה שתבחן את תנאי הכליאה של מחבלי נוח'בה
"כלואים רבים מוחזקים במתקני הכליאה לפרקי זמן ארוכים מהצפוי", הוסבר בהודעת דובר צה"ל על הקמת הוועדה, בהמצלת הפצ"רית. ההמלצות יוגשו תוך שלושה שבועות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבלים עזה נוח'בה חמאס מלחמה צהל עצורים דרום
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

הרמטכ"ל הרצי הלוי מינה היום (שלישי) ועדה מייעצת לבחינת תנאי הכליאה של עצורי מלחמת "חרבות ברזל", בהם מחבלי נוח'בה, במתקני הכליאה שבאחריות צה"ל. המינוי נעשה בהמלצת הפרקליטה הצבאית הראשית ובאישור שר הביטחון יואב גלנט. "כלואים רבים מוחזקים במתקני הכליאה לפרקי זמן ארוכים מהצפוי", הוסבר בהודעת דובר צה"ל.

הוועדה תבחן את תנאי הכליאה, את דרכי הטיפול בכלואים, את ניהולם התקין של מתקני הכליאה ואת התאמתם להוראות הדין וכללי המשפט הבין-לאומי. בראש הוועדה יעמוד האלוף במילואים אילן שיף, והיא צפויה להגיש את המלצותיה בתוך שלושה שבועות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

האגודה לזכויות האזרח הגישה בסוף השבוע שעבר עתירה לבג"ץ שדורשת לסגור את מתקן הכליאה "שדה תימן" בנגב, שם, על פי טענותיה, מוחזקים עצורים בתנאים קשים. השופטת דפנה ברק ארז קבעה דיון דחוף בעתירה, שיתקיים ב-5 ביוני בפני ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון השופט עוזי פוגלמן והשופט עופר גרוסקופף.

מחנה שדה תימן מופעל על ידי צה"ל כמתקן לכליאת חשודים "כלוחמים בלתי חוקיים" מאז תחילת המלחמה, ועל פי טענת התנועה מוחזקים בו כאלף עצורים במתקנים דמויי מכלאות, ללא מיטות או כל ציוד אחר.

האגודה טענה: "עדויות על הנעשה במתקן חשפו מציאות בלתי-נתפסת של ניתוחים שבוצעו ללא הרדמה. החזקת עצורים ימים על ימים בתנוחות מכאיבות ובאיזוק שהובילו לכריתת איברים, כיסוי העיניים לתקופות ארוכות, גם בזמן מתן טיפול רפואי ועשיית צרכים, החזקת חלק מהעצורים עם חיתולים, מכות והתעללויות".

הפופולריים