המחדל הביטחוני

המחדלים, התפיסות ואירוע בני הערובה בבארי: ממצאי תחקיר 7 באוקטובר יוצגו לרמטכ"ל בחודש הבא

ממצאי תחקיר 7 באוקטובר יוצגו לרמטכ"ל בחודש הבא
בתחילת חודש יולי יתחילו הצוותים להציג בפני רא"ל הלוי את הממצאים, בתהליך שיימשך בין שישה לשמונה שבועות. במקביל להצגת תחקירי התפיסות המבצעיות, יוצגו לרמטכ"ל גם תחקירי קרבות ביישובים ובקיבוצים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קיבוץ בארי אחרי 7 באוקטובר
צילום: אריק מרמור, פלאש 90

ממצאי התחקיר המטכ"לי לבחינת המחדלים, התפיסות והאירועים שקדמו למתקפת חמאס על יישובי העוטף ב-7 באוקטובר יוצגו לרמטכ"ל הרצי הלוי בשבוע הראשון של חודש יולי - כך הודיעו היום (רביעי) בצה"ל. הממצאים יוצגו במשך שישה עד שמונה שבועות על ידי צוותי התחקיר, בהתאם להתקדמות הלחימה.

בתחילת חודש יולי יוצג לרמטכ"ל גם תחקיר הירי בבני הערובה בקיבוץ בארי, שבו נהרגו 12 בני אדם לאחר שטנק ביצע ירי פגזים לעבר ביתה של חברת הקיבוץ פסי כהן בהוראה של מפקד אוגדה 99, תא"ל ברק חירם. את התחקיר מוביל אלוף במיל' מיקי אדלשטיין.

לרמטכ"ל יוצגו גם ממצאים ראשוניים מאירועי הלילה שבין 6 ל-7 באוקטובר, הערכות המצב הליליות, הזיהויים החריגים, ואי מניעת הפלישה ליישובי העוטף למרות ההבנה כי מתרחש אירוע חריג, שהובילה להתייעצות לילית בין בכירים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי 

על פי לוחות הזמנים, מוקד התחקור הראשון עוסק ב"התפתחות התפיסה מול עזה", בדגש על גדר הגבול ומאפייני ההגנה החל משנת 2018. בצה"ל סבורים שבחינת חמש שנים לאחור תספק מידע מספק להבין את התהליכים שהוביל למחדל הביטחוני הגדול ביותר מתולדות המדינה. בפרק זה יעסקו בצה"ל גם בתחקור התפתחות המודיעין והתפיסה מול חמאס, בחינת מרכיבי ההגנה ומנעד התוכניות המבצעיות שהוכנו בצבא נגד האיומים הנשקפים מרצועת עזה.

בצה"ל הסבירו שהוחלט לעסוק תחילה במוקד זה מתוך הבנה שזהו "ראשית הצירים", כלומר - אחד הגורמים הישירים לתפיסות שהתפתחו בצה"ל ובמערכת הביטחון שהשפיעו על הערכות המצב והפעלת הכוח בגזרת עזה. עוד אמרו כי על בסיס התפיסה הזו גובשו כל התוכניות עד ערב 7 באוקטובר.במקביל להצגת תחקירי התפיסות המבצעיות, יוצגו לרמטכ"ל גם תחקירי קרבות ביישובים ובקיבוצים. בצה"ל אומרים שסדר ההצגה נקבע לפי רמת הבשלות והמוכנות של התחקיר, מאחר שמדובר בתחקירים מורכבים אליהם שותפים גורמים רבים: לוחמי צה"ל, חברי כיתות הכוננות, התושבים, משפחות החטופים והחללים. בצה"ל מתחקרים כ-40 מוקדי לחימה ביישובים באמצעות 20 צוותי חקירה, שבראשם עומדים קצינים בכירים בדרגות סא"ל ועד תא"ל. בצבא יעדכנו את נציגי הקהילות וחברי כיתת הכוננות, שרבים מהם איבדו את יקיריהם. תחקירי הקרבות, כך אומרים בצה"ל, יוצגו לאורך כמה שבועות ויעשו במקביל להצגת מוקדי תחקיר אחרים.

בצה"ל אומרים שהשאיפה היא לסיים את הצגת התחקירים עד סוף חודש אוגוסט, אולם מכיוון שהצבא מצוי בעיצומה של מלחמה ייתכנו שינויים. עוד אומרים בצבא כי הליך התחקור בצה"ל הוא פנימי ונועד ללמידה והפקת לקחים להמשך המלחמה ולקראת המערכה הבאה - ואינו מהווה תחליף למנגנון בדיקה חיצוני כמו ועדת חקירה ממלכתית. חלק מהתחקירים יכללו גם המלצות אישיות נגד קצינים ומפקדים בצה"ל.

הפופולריים