כאן רשת ב

"שבוע לפני 7 באוקטובר הדר אמרה שיש שמועות שצריכה להיות פשיטה"

"שבוע לפני 7 באוקטובר הדר אמרה שיש שמועות שתהיה פשיטה"
אבא של התצפיתנית הדר מרים כהן אמר בריאיון ל"סדר יום" כי צה"ל ביקש ממשפחות החללים שיעבירו לו עדויות, הודעות בווטסאפ וסרטונים מהנופלים שיכולים לסייע בחקירת המחדל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הדר מרים כהן
צילום: דובר צה"ל

אבא של התצפיתנית הדר מרים כהן, יגאל, אמר היום (שני) בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי הוא חושש שלא תקום ועדת חקירה לאירועי שמחת תורה במוצב נחל עוז. "הפחד שלנו הוא שלא ימצו את הדין עם הדרג המדיני והצבאי".

על הודעת מפקד אוגדת עזה כי הוא מתפטר אמר האב: "זה לא מספיק להתפטר. יש גם העמדה לדין. אני לא מבין למה זה קרה אחרי שמונה חודשים. אני מצפה שעוד כמה יידעו לבוא ולקחת אחריות. כרגע אני לא מצפה מראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל להתפטר, הם מובילים מלחמה, אין מה לעשות. כרגע הם לא יכולים לעמוד לדין. אחר כך, כשתהיה ועדת חקירה שתחליט מה שתחליט. במידה שהם יואשמו, הם יצטרכו לעמוד לדין, וגם לשבת בכלא".

האזינו לריאיון של יגאל כהן בתוכנית "סדר יום"

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לדבריו, צה"ל פנה למשפחות של חיילים וחיילות שנפלו וביקש שיעבירו לו עדויות, הודעות בווטסאפ וסרטונים מהנופלים שיכולים לסייע בחקירת המחדל. "הצבא לא ידע להודות בהתחלה, אבל בסרטון של חטיפת התצפיתניות רואים בבירור שהמוצב נכבש", אמר. "הצבא פנה אלינו, לכל משפחה ומשפחה, בבקשה להעביר אליו כל שיחת טלפון או סרטונים כדי לגבש תמונה כוללת על מה שהיה שם ב-7 באוקטובר וזימן אותנו גם לתת עדויות".

האב הבהיר כי התצפיתניות ידעו שאסון עלול להתרחש. "קודם כל נספר להם בתחקיר שכשהדר בדיוק סיימה את החפיפה שלה לתפקיד, שבוע לפני 7 באוקטובר, היא אמרה לנו בבית בחצי חיוך שיש שמועות שצריכה להיות פשיטה. אמרנו 'איזו פשיטה, זה המקום הכי בטוח בארץ'. חשבנו שהן צוחקות אבל הן ידעו, בטח הוותיקות שבהן, שהולכת להיות פשיטה והן פחדו. לא ספרו אותן. בצה"ל אמרו 'עדיף לא לדעת', 'הם מורתעים', 'הכול בסדר'. אבל הבנות ידעו, הן דיברו על זה ביניהן. יש לנו את השיחה בין הבנות שלנו. כולן אמרו את אותו הדבר. שמעתי על תצפיתנית מלפני שנה שאמרה את אותו הדבר, אבל אף אחד לא עשה כלום. הייתה הפקרה של הבנות, של 1,500 נרצחים".

עוד סיפר האב כי בתחילת הדרך שלה בצה"ל, היא וחברותיה היו צריכות לכתוב מכתב ולשים אותו בחוגר. "הדר כתבה לעצמה מכתב לרגעים הקשים. למזלנו החוגר עם המכתב נשאר בבית. הוא טלטל אותנו. פרסמנו אותו ואנחנו מקבלים הרבה פניות להנצחה, שרוצים לכתוב את הדברים על הקיר, המון תגובות ממש מחזקות. אני מאוד מאוד גאה בה על מה שהיא עשתה, היא השאירה פה דבר מדהים, השאירה פה חותם.

הפופולריים