לפי מתווה ביידן

דיווח: מנהיגי G7 צפויים לקרוא לחמאס להסכים להפסקת האש

דיווח: מנהיגי G7 צפויים לקרוא לחמאס להסכים להפסקת האש
זאת לפי עיקרי מתווה ביידן כפי שהוצגו להם. בנוסף, המנהיגים צפויים גם לדרוש מישראל להפחית או לצמצם את פעילות צה"ל ברפיח. בעיתון לבנוני דווח כי ארגוני הטרור ברצועה השיבו להצעה הישראלית בדרישות נוספות מצידם כמו נסיגה של צה"ל מהרצועה תוך שבוע והתניית שחרור החטופים בכך
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנהיגי G7 צפויים לקרוא לחמאס להסכים להסכם הפסקת האש, כפי שעיקריו הוצגו בחודש שעבר על ידי נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. כך לפי טיוטת ההצעה שהגיעה לידי סוכנות הידיעות "בלומברג" ודווח היום (רביעי). בנוסף, מנהיגי שבע המדינות המתועשות צפויים לקרוא לישראל להפחית ולצמצם את פעילותה הצבאית ברפיח.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

נושא אחר בטיוטה שטרם זכה לקונצנזוס בין החברות הוא הכרה במדינה פלסטינית, כחלק מפתרון שתי המדינות ותהליך השלום. דיונים אלו סביב נוסח הטיוטה נעשים לקראת פסגת מנהיגי G7 באיטליה בסוף השבוע הקרוב. בתוך כך, מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן נפגש עם ראש ממשלת קטר שייח' מוחמד, ודן בדוחא על הסכם הפסקת אש.

העיתון הלבנוני אלאח'באר דיווח הבוקר מפי "מקורות יודעי דבר" על תשובת חמאס והג'יהאד האסלאמי להצעה הישראלית לעסקת חטופים והפסקת אש. אלו הן ההערות הבולטות אותם כתבו ארגוני הטרור:

  1. בשלב הראשון ובאופן ספציפי ביום הראשון של העסקה תהיה הפסקת אש זמנית מצד שני הצדדים, ונסיגה של כוחות צה"ל הרחק מהאזורים מאוכלסים אל אזורים המקבילים לגבול בעזה.
  2. ביום השלישי להפסקת האש תחל פעולת הנסיגה מדרך סלאח א-דין ורחוב אלרשיד, ופירוק כל המבנים הצבאיים הנמצאים בציר נצרים במקביל לנסיגה מלאה מציר פילדלפי ופינוי מעבר רפיח באופן מוחלט. על שתי הנסיגות להתרחש עד היום השביעי.
  3. בשלב הראשון ארגוני הטרור יעבירו 33 חטופים, מתים וחיים, וישחררו 3 אסירים כל 3 ימים: "במצב שבו לא תהיה מחויבות לנסיגה המלאה עד היום השביעי - תעצור פעולת העברת החטופים" כתבו חמאס והג'יהאד האסלאמי.

עוד נמסר בדיווח של העיתון הלבנוני כי ארגוני הטרור מסרבים לתנאים מוקדמים בנוגע לשמות האסירים הפלסטיניים ובנוגע לאופן שחרורם - "גירוש או הגלייה" לדבריהם. לפי המסמך שהעבירו ארגוני הטרור הרשימות שיגישו, "יישענו על עקרון הקדימות במעצר", כלומר הם יבקשו לשחרר אסירים ותיקים.

בהמשך נכתב כי לפי תשובת ארגוני הטרור בסוף השלב הראשון של העסקה: "תצטרך להיות נסיגה מלאה מכל הרצועה ושלא יימצא אף חייל ישראלי בתוך רצועת עזה". בכל הנוגע להפסקת האש, השלב הראשון יסתיים בהודעה על מוכנות ל"רגיעה בת קיימא" כשהכוונה היא לעצירת הפעולות הצבאיות באופן מלא, וזה יחול לפני חילופי החטופים והאסירים בשני הצדדים. ארגוני הטרור ביקשו גם להכניס את סין, רוסיה ותורכיה כערבות להסכם בין חמאס לישראל.

גורם ישראלי אמר אמש כי ישראל קיבלה את תשובת חמאס להצעה הישראלית לעסקה לשחרור חטופים וכי בתשובתו דחה ארגון הטרור את מתווה העסקה שהציג הנשיא האמריקני ביידן. מוקדם יותר אתמול הודיעו חמאס והג'יהאד האסלאמי כי משלחת משותפת של הארגונים העבירה הערב את תשובת הארגונים להצעה הישראלית לעסקה לשחרור חטופים במהלך פגישה עם ראש ממשלת קטר, וכי התשובה הועברה גם למצרים.

הפופולריים