המחלוקת בין צה"ל לנתניהו וגלנט: אישרו את ההפוגה בלחימה - לפני שבועיים

המחלוקת בין צה"ל לנתניהו וגלנט - אישרו את ההפוגה בלחימה
גורמים בצה"ל מסרו שהדרג המדיני אישר להגדיל את היקף הסיוע, כבר לפני שבועיים, וזאת בשל ההליכים המשפטיים נגד ישראל בהאג. לכן, טענו הגורמים שבצה"ל לא נעשתה פעולה שלא אושרה ע"י הקבינט, ומטרת ההפוגה הינה חידוש הכנסת הסיוע לדרום הרצועה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
Abed Rahim Khatib/Flash90
צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90

גורמים בצה"ל הסבירו ש"ההפוגה הטקטית" בלחימת צה"ל בדרום רצועת עזה אושרה בידי הקבינט. כפי שדווח היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, הגורמים הבהירו שכבר לפני שבועיים, הדרג המדיני אישר את הגדלת היקף הסיוע ההומניטרי שנכנס לעזה, וזאת בשל ההליכים המשפטיים נגד ישראל בהאג.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

זאת לדבריהם, כמו גם העלאת הפרסומים בסוגייה ההומניטרית, כדי לאפשר לישראל לגיטמציה בין-לאומית להמשך המלחמה בעזה. המחלוקות בין צה"ל לדרג המדיני נפתחו הבוקר עם הצהרותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט, על כך ש"ההפוגה הטקטית" של צה"ל לא אושרה.

המחלוקות הללו התחילו כבר בשבוע שעבר, עם תיעוד שהגיע לכאן חדשות, בו נראתה סחורה של כ-1,200 משאיות סיוע שנתקעו במעבר כרם שלום. ארגוני האו"ם ונציגי ארגונים בינלאומיים, סרבו להכניס את הסיוע מהמעבר לרצועה, וזאת מחשש לחייהם. גורמי הביטחון הכריזו על "ההפוגה הטקטית" כדי לחדש את הכנסת הסיוע לדרום הרצועה.

ההחלטה, לפי גורמים מדיניים וביטחוניים, התקבלה בשל חשש מצווי מעצר מתקרבים שיוצאו על ידי ה-ICC, והרצון בישראל לרכך את ההחלטה. הרצון של צה"ל היה להראות שהצבא מאפשר כניסת סיוע הומניטרי בכמויות גדולות לא רק בלילות, אלא גם במהלך היום. כאמור, כדי לרכך את ההחלטה על צווי המעצר.

לפי הודעת צה"ל ההפוגה תימשך 11 שעות מידי יום באזור רפיח, לצורך הכנסת סיוע הומניטירי לדרום הרצועה. את המהלך של צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, גילו נתניהו וגלנט באמצעות פרסומים בתקשורת הזרה. בצה"ל מיהרו להבהיר בהודעה חריגה: "אין הפסקת לחימה בדרום הרצועה, והלחימה ברפיח נמשכת".

הפופולריים