"לא מייצג חברה ישראלית": מסמך ההתחייבות שבאי תערוכת הנשק בצרפת מחויבים לחתום עליו

באי תערוכת הנשק בצרפת נדרשו להתחייב: לא מייצגים ישראלים
מקורות בתערוכה מסרו שהפקחים דרשו לכסות מוצרים ישראליים המשולבים במוצגים האמריקניים. האינטלקטואל היהודי-צרפתי ברנאר אנרי לוי: "עמוד נוסף בספר השחור של בידוד ישראל והיהודים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כלי משוריין
כלי משוריין צילום: .

תערוכת הנשק "יורוסאטורי" החלה היום (שני) בצרפת, בלי המשלחת הישראלית או נציגים מטעמה. מקורות בתערוכה מסרו לכאן חדשות כי פקחים צרפתיים הגיעו לדוכן האמריקני בתערוכה, ודרשו מהם לכסות מוצרים ישראלים שמשולבים במערכות הנשק המוצגות. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

המתחם של הסוכנים הישראלית

למרות איסור הכניסה על חברות נשק ישראליות להשתתף בתערוכה, חברת נשק ספרדית הציגה כלי משוריין המצויד בצריח של חברת "אלביט" הישראלית. שתי החברות חתמו בחודש מאי על שילוב מרגמה ישראלית בעסקה שגובהה 53 מיליון דולרים. מגזין הנשק "Turdef" דיווח כי מערכות המרגמה שנחשפה בשנת 2023 יכולה לירות חימושים שונים של צבאות נאט"ו.

כל באי התערוכה נדרשו לחתום על מסמך הכולל התחייבות לכך שנוכחותם לא מייצגת חברה ישראלית או שמטרתם לקדם חברה ישראלית בדרך כלשהי:

כמו כן, על אף שישראל לא לקחה חלק בתערוכה, מפגינים פרו-פלסטינים התכנסו להפגין נגד סחר בנשק עם ישראל מול התערוכה. האינטלקטואל היהודי-צרפתי, ברנאר אנרי לוי מסר: "סין, קזחסטן, טורקיה או כל רודנות אפריקאית אחרת תוכל לבוא ולסגור 'עסקאות', אבל לא ישראל. חרפה על מערכת המשפט הצרפתית. עמוד נוסף בספר השחור של בידוד ישראל והיהודים".

אחרי הודעת צרפת בחודש שעבר על האיסור הישראלי בתערוכה, בית המשפט הצרפתי הורה לאסור על כניסת ישראלים וכל מי שעשוי לייצג את חברות הנשק הישראליות. ארגון פרו־פלסטיני הוא שפנה לבית המשפט בבקשה להרחיב את האיסור בטענה שביטול הדוכן הישראלי אינו מבטיח היעדר נוכחות ישראלית.

הפופולריים