הפרסום בכאן חדשות

בצה"ל מאשרים - מח"ט רפיח לא חוסל: תמונת מצב מפעילות הכוחות במרחב

בצה"ל מאשרים: מח"ט רפיח לא חוסל | תמונת מצב מהתמרון
40 יום לתחילת התמרון בעיר הדרומית, בצה"ל אומרים כי כ-70% מהגזרה נמצא בשליטתו המבצעית של הצבא וכי כ-550 מחבלים חוסלו. באחת השכונות ברפיח מצאו הלוחמים ארונות המשמשים למעבר בין מבנים ושיטות גרילה אחרות שפותחו במטרה לפגוע בכוחות בזמן מתקפה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות אוגדה 162 ברפיח, יוני 2024
כוחות אוגדה 162 ברפיח, יוני 2024 צילום: דובר צה"ל

בצה"ל רומזים היום (שני) כי מפקד חטיבת רפיח מוחמד שבאנה, שאותו ניסו לחסל בחודש שעבר, שרד את ניסיון ההתנקשות. ומוסיפים: "נגיע גם אליו". עוד אומרים בצבא כי שניים מארבעת גדודי רפיח נמצאים במצב קשה ועל סף הכרעה, וכי השניים הנוספים נמצאים בכשירות בינונית - כך שכמחצית מחטיבת רפיח של חמאס נמצאת "במצב בעייתי". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

אוגדה 162 בפיקודו של תת-אלוף איציק כהן מתמרנת ברפיח כבר 40 יום, והצליחה עד כה להשיג שליטה מבצעית מלאה על בין 60% ל–70% מהגזרה, כולל מעבר רפיח, ציר פילדלפי ושכונות נוספות בעומק השטח. לפי הערכות בצה"ל, הלוחמים הצליחו לחסל כ-550 מחבלים במהלך התמרון. כעת הלחימה מתמקדת בשכונות תל א-סולטן וחלקה המזרחי של שכונת שאבורה. בקרבות ברפיח משתתפות גם חטיבה 401 של השריון, חטיבת הקומנדו וחטיבת הנח"ל. 

פעילות אוגדה 162 במרחב רפיח (צילום: דובר צה"ל)

לדברי גורמים בצה"ל, בזמן כיבושו של ציר פילדלפי אותרו עליו עשרות רקטות ארוכות טווח, והעובדה שצה"ל השתלט במהירות על המעבר מנעה שיגור רקטות מרפיח. עד כה, כך אומרים בצבא, בוצעו שיגורים בודדים מרפיח. 

תיעוד מפעילות חטיבת הנח"ל ברפיח

בצה"ל איתרו במקום מעל 200 פירי מנהרות,  ו-25 תוואים תת-קרקעיים שמגיעים על לגבול מצרים ונחקרים על ידי לוחמי יחידת יהל"ם. התוואים מגיעים עד הגבול, אך בצה"ל עדיין לא קובעים בוודאות שחדרו עמוק לשטח מצרים. 

רשימת הנופלים והנופלות מתחילת המלחמה

בשכונת NPK ברפיח איתרו הלוחמים מוצב צבאי של חמאס שהיה "הלב הפועם" של מפקד חטיבת רפיח ששרד ככל הנראה את ניסיון החיסול. בשכונה אותרו אמצעי לחימה רבים: אפודי תופת, נשקים, מטולי RPG ומחרטות לייצור מרגמות. בצה"ל אומרים שאם בעיר עזה הלוחמים איתרו לא מעט מבנים ממולכדים, הרי שברפיח יש רובעים ממולכדים שלמים. באותה השכונה מצאו הלוחמים שיטות גרילה של מחבלי חמאס, כמו מעבר בין מבנים דרך ארונות, בתוך קירות, עם מצלמות שפוזרו בחדרים וסמטאות - כל אלה במטרה לפגוע בכוחות צה"ל בזמן מתקפה. 

הערכות בצה"ל: חטופים הועברו מרפיח לאזורים אחרים עם תחילת התמרון

מאז החלה הלחימה ספגה אוגדה 162 180 חללים ו-3,800 פצועים. 22 חיילי צה"ל נפלו בזמן הפעילות ברפיח. בצה"ל מעריכים כי המבצע יושלם תוך שבועות ספורים וממתינים להנחיות הדרג המדיני: אם להישאר בשטח, לסגת או לשוב - הכול בהתאם להערכות ושיקולים מבצעיים. 

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

אחד המוקדים בפעילות ברפיח הוא סוגיית החטופים. בצה"ל הצליחו להגיע למקומות שבהם היו חטופים בעזה והצליחו לאסוף מודיעין ממתחמים שבהם הוחזקו על ידי מחבלים - מידע שיוכל להועיל לצה"ל ולסייע בהשבת החטופים. בצה"ל מעריכים כי חטופים הועברו על ידי שוביהם מרפיח לאזורים אחרים ברצועה עם תחילת התמרון הקרקעי, אולם אין לכך אינדיקציה מודיעינית ודאית. על היחסים עם המצרים מצדו השני של הגבול אומרים בצה"ל כי מתקיים שיתוף פעולה וכי התיאום נעשה ברמה טובה. 

לוחמי אוגדה 162 במרחב רפיח (צילום: דובר צה"ל)

 

הפופולריים