המינוי המקומם בצה"ל לוועדת הביקורת לאירועי 7 באוקטובר

המינוי המקומם בצה"ל לוועדת הביקורת לאירועי 7 באוקטובר
סא"ל עדי סבג, מונתה לתפקיד ראש תחום ביקורת ולמידה. ההחלטה עוררה זעם רב בצבא • בכיר בצבא לכאן חדשות: "לשם מראית עין היה ראוי למנות גורם שאינו מקורב למטכ"ל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצי הלוי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בצה"ל הודיעו היום (שלישי) על קידומה של סא"ל עדי סבג לתפקיד ראש מנהלת ביקורת ולמידה מטכ"לית  – מי שתהיה אחראית מטעם הצבא על ריכוז התחקירים לאירועי 7 באוקטובר והמחדל הגדול שקדם למלחמה. במסגרת קידומה היא תועלה לדרגת אלוף-משנה.

במסגרת אחריותה, סבג תהיה אחראית על הקשר בין צה"ל לבין גופים חיצוניים, כמו מבקר המדינה, הכנסת ובעת הצורך גם ועדת החקירה הממלכתית - אם תוקם כזו. 

 עד כה מי שריכז את התחקירים הנערכים בצה"ל מול גופים חיצוניים היה סגן הרמטכ"ל אמיר ברעם שגם החליט על המינוי.  

בכירים בצה"ל הביעו ביקורת על המינוי, בין היתר מפני שסבג נחשבת למקורבת לרמטכ"ל הרצי הלוי. עד לפני כחודשיים כיהנה סבג לצד הרמטכ"ל הלוי ואלופים במטה הכללי כמזכירת הפיקוד העליון – תפקיד שאותו מילאה בשלוש השנים האחרונות עוד בזמן כהונת הרמטכ"ל הקודם אביב כוכבי. 

בכיר בצה"ל אמר לכאן חדשות: "רק לשם מראית עין, היה ראוי למנות גורם שאינו מקורב למטה הכללי, בימים בהם הציבור עדיין משקם את האמון בצה"ל". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ראש מנהלת ביקורת ולמידה אינו אמון על התחקור עצמו, אלא על ריכוז, תיאום וסנכרון בין הגופים השונים, כך שנדרשת היכרות מעמיקה עם צה"ל והמטה הכללי בפרט".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בהודעת צה"ל נכתב כי המינוי אושר על ידי הרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי והותנה באישור שר הביטחון. עוד נכתב בהודעת צה"ל כי בדיון שיבוצים שהתקיים בראשות ראש אגף המודיעין, אלוף אהרון חליווה, מונה סגן-אלוף ש' לראש מחלקת שבויים ונעדרים באגף המודיעין ויועלה לדרגת אלוף-משנה.

כבר בחודש מרץ הופצה ההודעה שלפיה צה"ל החל בתחקור אירועי 7 באוקטובר ובה נכתב כי תחקור פנימי תוך כדי לחימה הכרחי לשיפור יכולות הלחימה. עוד צוין כי מטרת התחקיר כפי שהוגדרה על ידי הרמטכ"ל, היא ללמוד ולהפיק לקחים בצבא כדי לשפר את האפקטיביות בלחימה הנוכחית

לפני כחודשיים שיגר הרמטכ"ל מכתב למשרד מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, ובו הדגיש כי מעולם לא נערכה בישראל ביקורת על צה"ל בזמן מלחמה וטען כי בדיקה שכזו תפגע במאמצים המלחמתיים.

הפופולריים