הודאה מטרידה

שב"כ: "מצוקת הכליאה מבטלת יום-יום מעצר מבוקשים שעוסקים בטרור"

שב"כ: "מצוקת הכליאה מבטלת מעצר מבוקשים שעוסקים בטרור"
בארגון אמרו שהם מתריעים זה כשנה בכל פורום אפשרי על מצוקת הכליאה, אך הפניות שהועברו בכתב ובעל־פה לכל הגורמים הרלוונטיים, ובראשם המשרד לביטחון לאומי, לא הועילו • בשב"ס הגיבו: "מעולם לא ביקשנו מצה"ל או שב"כ לבטל מעצרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שדה תימן
צילום: .

לאחר שחרור מנהל בית החולים שיפא ממעצר, בשב"כ אמרו היום (שני) כי הם מתריעים מדי שנה בכל פורום אפשרי על מצוקת הכליאה, אך הפניות שהועברו בכתב ובעל פה לכלל הגורמים הרלוונטיים, ובראשם המשרד לביטחון לאומי, לא הועילו.

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

עוד נכתב, "לפיכך הוחלט לשחרר מספר מוגבל של עצורים מהרצועה שהסכנה הנשקפת מהם פחותה, בהם מנהל בית החולים שיפא". בשב"כ אמרו עוד כי האירוע יתוחקר. בשב"כ מזהירים כי אם לא יימצא פתרון מיידי למחסור במקומות כליאה, מעצרים מתוכננים ימשיכו להתבטל ועצורים ימשיכו להשתחרר. 

בהודעת הארגון נכתב: "מצוקת הכליאה מובילה לביטול יום יומי של מעצרי חשודים בפעילות טרור, ולפגיעה ישירה בביטחון המדינה. גם הלילה בוטלו מעצרים ובכללם מעצר מבוקשים המתכננים פעילות טרור כנגד אזרחי ישראל".

לפי נתוני שירות בתי הסוהר במהלך המלחמה בעזה נעצרו כ-5,000 מחבלים בעזה יהודה ושומרון ולבקשת צה"ל, נקלטו בחודש האחרון 500 עצורים שעברו ממתקן שדה תימן. לפי שב"ס, 2,500 מקומות כליאה נוספו בבתי הכלא הביטחוניים, מתוכם 900 הם אגפי אוהלים הממוקמים בכלא קציעות.

עם זאת, בשב"ס החלו בבניית 936 מקומות כליאה נוספים ועד סוף השנה צפויים להיבנות 1,200 מקומות כליאה חדשים. בשב"ס הבהירו שמעולם לא ביקשו מצה"ל או שב"כ לבטל מעצרים, אלא ביקשו להתעדכן בטרם ביצועם, כדי להיערך בהתאם לקליטת העצורים.

גורמי ביטחון שבו והבהירו שבשב"כ מימשו את הנחיית הממשלה, כשנאלצו לבחור בין מחבלים מיהודה ושומרון, למחבלים מ-7 באוקטובר, לבין מחבלים נוספים שנעצרו במהלך התמרון בעזה, בהם מנהל בית החולים שיפא, שהיה עצור כבר כמעט שמונה חודשים בישראל, והמידע שאפשר היה להוציא ממנו כבר מוצה.

לפני כשלושה שבועות, כתבת כאן חדשות כרמלה מנשה פרסמה כי בשב"כ ובצה"ל התריעו על מצוקת הכליאה בבתי הכלא זה זמן רב. בשל המצוקה הגוברת במקומות כליאה נאצלים גופי הביטחון לקיים הערכות מצב בנוגע למסוכנותם של אסירים ולשחרר בלית ברירה עצורים מנהליים בסיום תוקף מעצרם.

שחרור אותם עצורים נועד כדי לפנות מקום לעצורים ברמת איום גבוהה יותר ודרושים לחקירה, בתקופה מתוחה זו בה רמת האיום בשטח גבוהה. צה"ל ושב"כ נאלצו השבוע לבטל כ-20 מעצרים מתוכננים. כמעט מידי יום מבוצע תעדוף במעצרים ביהודה ושומרון כדי לבצע את מעצרם של אלו שברמת איום גבוהה יותר, זאת כאמור עקב אותה מצוקת מקומות כליאה.

הפופולריים