שחרור מנהל בי"ח שיפא

רשימת המשוחררים התקבלה בדרג נמוך בשב"כ, ההחלטה - לשחרר עזתים "בלי דם על הידיים"

הרשימה התקבלה בדרג נמוך בשב"כ: "עזתים בלי דם על הידיים"
בשב"כ התנגדו לשחרור עצורים מנהליים ליהודה ושומרון - ובסופו של דבר הוחלט לשחרר 35 עזתים, שהוגדרו ככאלה שהסיכוי להעמידם לדין נמוך • הבכיר שטיפל בעומס בבתי הכלא: "ב-2017 התוכנית הייתה עוד 7,000 מקומות כליאה, האוצר אישר 1,200 בלבד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבלים עזה נוח'בה חמאס מלחמה צהל עצורים דרום
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

ראש השב"כ גם הוא לא ידע את זהותם של מי המשוחררים לעזה. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. על פי הפרסום של כתבת כאן חדשות גילי כהן, ההחלטה התקבלה בדרג נמוך יותר.

מאחורי הקלעים, לאחר דרישת המל"ל לשחרר 120 עצורים עזתים כדי לפנות מקומות כליאה, בשב"כ התנגדו לשחרור עצורים מנהליים ליהודה ושומרון - ובסופו של דבר הוחלט לשחרר 35 עזתים, שהוגדרו ככאלה שהסיכוי להעמידם לדין נמוך וכי לא מדובר בכאלה עם 'דם על הידיים'.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

היום אמור ראש השב"כ רונן בר להציג את מסקנות התחקיר שנערך כדי לברר מדוע שוחרר מנהל בית החולים שיפא לעזה.

גורמי ביטחון מתחו ביקורת על שירות בתי הסוהר ואמרו כי הוא היה צריך להיערך מראש גם למצבי חירום ולקליטת מחבלים עצורים, כבר עם תחילת המלחמה, אך בפועל זה לא קרה. הגורמים הדגישו כי מלכתחילה לא הייתה בשירות היערכות מוקדמת לקראת הגעת מאות מחבלים לבתי הכלא.

עוד אמרו הגורמים כי שב"כ מחליט על רמת המסוכנות של כל עצור וכי ראוי שהמל"ל יקבע קריטריונים לפיהם שב"כ יעבוד. לדבריהם, אם צריך לקבל אישור על מחבל שמשוחרר, מן הראוי היה לומר זאת לשירות מלכתחילה.

בחודשים האחרונים שוחררו עצורים חזרה לעזה, מתחת לרדאר ובשקט, בגלל מחסור בתאי כליאה בישראל. עשרות עזתים שוחררו אתמול, בהם מנהל בית החולים שיפא, מוחמד אבו סלמיה. בית החולים, לפי צה"ל ומערכת הביטחון, שימש "תשתית טרור" במשך שנים, ואף הוחזקו בו חטופים.

עם זאת, שב"ס פרסם הודעה לפיה "מנהל בית החולים לא שוחרר בשל מצוקת הכליאה", וכי הוא "שוחרר מתאו בכלא נפחא". לדברי הארגון, "שב"ס לא מקבל החלטות על דעת עצמו לשחרר אסירים מכל סוג שהוא, אלא אמון על כליאת אסירים בלבד".

"התוכנית ב-2017 הייתה 7,000 מקומות כליאה, האוצר אישר 1,200 בלבד"

תת גונדר בדימוס עופר בן שמואל, שעמד בראש הצוות לטיפול בעומס בבתי הכלא, הסביר בריאיון לשאול אמסטרדמסקי כי "בשנת 2017 התוכנית הייתה עוד 7,000 מקומות כליאה, כולל עתודות למצבי חירום, ולצערי כל התוכנית התכנסה לאישור של האוצר ל-1,200 בלבד".

תת גונדר בדימוס בן שמואל ציין כי "התנהלנו מול מזכיר הממשלה לשעבר צחי ברוורמן", והוסיף כי "שב"ס קלט יותר מ-5,000 מחבלים במלחמה. הבנתי שיש כסף, אבל צר לי שבסופו של דבר אנחנו מוצאים עצמנו כשכולם תוקפים את כולם. יש ממשלה שהיא אחראית, וגם אם לא אוהבים להתעסק בבתי סוהר ואסירים".

השר עמיחי אליהו אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי "צריך להוציא את כל האנשים שמחבקים ומפנקים את המחבלים מהמערכת ולתת לקצינים וחיילים שיודעים להילחם לעבוד". עוד אמר לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית "הבוקר הזה": "לא משחררים רוצחים ואנסים רק בגלל שצפוף להם בבתי הכלא. אנחנו עוסקים בתנאי כליאה שלהם אחרי שהם רצחו אותנו וטבחו בנו".

במסלול שבו הוחזק ושוחרר מנהל שיפא מוחזקים עוד אלפי מחבלים, וגם שוחררו רבים, בהתווית וידיעת מקבלי ההחלטות. המעצר בוצע לפי חוק לוחמים בלתי-חוקיים, וכפי שידעו גם בקואליציה, שחרור ממעצר כזה מתאפשר אם גורם ביטחוני סבור שהחקירה מוצתה ושאין ראיות או מידע מודיעיני מספיק כדי להשאיר את העצור.

הפופולריים