דיווחים ערביים

בתיאום עם ישראל: חברת החשמל העזתית החלה בתיקון תשתיות ברצועה

בתיאום עם ישראל: חברת החשמל בעזה החלה בתיקון תשתיות
התוכנית אושרה על ידי הדרג המדיני, אולם טרם מומשה והחלה הזרמת חשמל בפועל • מסמך שהגיע לידי כאן חדשות חשף - המהלך אושר על ידי גלנט • גורמי ביטחון ל"כאן חדשות": המהלך נועד לצמצם בעיות הומניטריות, מחלות ומגפות ברצועה, ולאפשר את המשך המלחמה עם ההליכים נגד ישראל בבתי הדין בהאג
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברת החשמל העזתית מכינה תשתית לחיבור כבלים עבור העברת חשמל מישראל
חברת החשמל העזתית מכינה תשתית לחיבור כבלים עבור העברת חשמל מישראל צילום: מג'די פתחי/TPS

חברת החשמל בעזה פרסה כבלי חשמל בדרך סלאח א-דין, כדי להפעיל את תחנת הביוב והתפלת המים במערב דיר אל-בלח "ישירות מהחשמל הישראלי". ממסמך שהגיע היום (שלישי) לכאן חדשות נראה כי העברת החשמל מישראל לרצועת עזה, באמצעות קו החשמל "קלע", אושרה על ידי שר הביטחון יואב גלנט ב-16 ביוני. גלנט אישר זאת לבקשת מתאם פעולות הממשלה בשטחים ומטעמים הומניטריים. במשרד האנרגיה טוענים שלא מדובר בהחלטה שלהם, אלא של גורמי הביטחון.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

גורמי ביטחון אמרו לכאן חדשות שמרבית האוכלוסייה בעזה, כשני מיליון בני אדם, נמצאים היום באזור שבין דיר אל-בלאח למרחב ההומניטרי בשכונת אל-מואסי, במטרה להגדיל את כמות מי שתייה, מים לניקיון וסניטציה ברחבי הרצועה. גורמי הביטחון אמרו שהמהלך נועד לצמצם בעיות הומניטריות, לצמצם אירועים של מחלות ומגפות ברצועה, וגם לאפשר את המשך המלחמה עם ההליכים נגד ישראל בבתי הדין בהאג.

שר הביטחון אישר את חיבור החשמל באופן ישיר מישראל לעזה, שמיועד אך ורק למתקן ההתפלה. היום מתקן ההתפלה בדיר אל בלח מפיק 5,000 ליטר באמצעות דלקים וגנרטורים. גורמי הביטחון הזהירו שהקו ינותק באופן מיידי אם יזהו גניבת חשמל לגורמים אחרים ובהם חמאס.

מתקן ההתפלה ממומן על ידי יוניצ"ף ומתופעל על ידי רשות המים הפלסטינית - גורמי הביטחון בישראל אמרו שהמתקן אינו קשור לחמאס אלה שפועל מטעם הועדה האזרחית. לאחר האישורים הביטחוניים הפרויקט יצא לדרך בהובלת מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

תיעוד מתיקון התשתיות:

המתקן הוקם על ידי יוניצ"ף בשנת 2017, ומספק מי שתיה למרחבים דיר אל בלח, חאן יונס וסביבת המוואסי - האזורים שמאכלסים כעת כמעט את כל אוכלוסיית הרצועה.

התוכנית אושרה על ידי הדרג המדיני, אולם טרם מומשה והחלה הזרמת חשמל בפועל. מתאם פעולות הממשלה בשטחים אחראי לכך שהחשמל לא יגיע לחמאס, ושלא יחברו קווים פיראטיים. ישראל הסכימה לחבר את קו החשמל נקודתית למתקן ההתפלה בתנאי שהיא תבדוק ותנתר כל העת את העברת החשמל, כדי לוודא שהוא מועבר למתקן ההתפלה בלבד. במתקן ההתפלה יוצב מד מתח של חברת החשמל על מנת לבצע מעקב אחר הצריכה בפועל למניעת גניבות חשמל.

נזכיר כי עם תחילת המלחמה ישראל הכריזה על ניתוק מלא מעזה, תשתיות כמו חשמל ומים, אך מאז תיקנה צינורות מים - יש היום שלושה צינורות שמזרימים מים מישראל לעזה, ונראה שעוד רגע מזרימים חשמל למתקני התפלה וביוב.

במקביל, מטוסי קרב של חיל האוויר, בשיתוף פיקוד הדרום תקפו במהלך הלילה מטרות במרחב ממנו בוצעו אמש כ-20 שיגורים לעבר יישובי העוטף, בין המטרות שהותקפו, מחסן אמצעי לחימה, דירות מבצעיות ותשתיות טרור נוספות.

טרם התקיפות צה"ל נקט באמצעי זהירות ואפשר לאזרחים להתפנות מהאיזור על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בבלתי מעורבים.

מצה"ל נמסר: "ארגון הטרור חמאס מפר באופן שיטתי את הדין הבין לאומי תוך ניצול ציני של האוכלוסיה האזרחית כמגן לפעולות טרור נגד מדינת ישראל".

הפופולריים