פרסום ראשון

פרשת "רצח המחבל": החשוד כתב לחבריו "הוצאנו להורג שלושה מחבלים", אך לא נמצאה עדות לכך

ההודעות שהובילו לפתיחת חקירת "רצח המחבל" – ללא עדות לכך
הפרקליטות כתבה כי ההודעות ששלח סהר אופיר לחבריו הן "התרברבות סרק" וכי ולא נמצאה אף ראיה או עדות שתומכות בסיפור ההתרברבות הזה. על כן ניתן להסיק שהתיק נגדו בחשד לרצח ייסגר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבלים בעוטף עזה
צילום: ללא קרדיט

סהר אופיר, שנחשד ברצח מחבל עזתי, כתב בהודעות ששלח בזמן אמת, שהוא וחבריו הוציאו להורג ושחטו שלושה מחבלים שתפסו חיים, ביריות ובדקירות, כך פורסם היום (שני) בתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב.

מתוך הודעת הפרקליטות נראה די ברור שהתיק נגד סהר אופיר בחשד לרצח ייסגר, כי מדובר בהתרברבות סרק, ולא נמצאה אף ראיה או עדות שתומכות בסיפור ההתרברבות הזה. כלל הראיות שנתפסו מלמדות שהדברים לא התרחשו. כך שבסופו של דבר, מתוך שלושת החשודים רק נגד ר', המתחזה לחייל, ימוצה הדין בהיבט של פגיעה במחבל, אם בכלל, וגם לגביו ספק רב אם ניתן יהיה להוכיח את עבירת ההמתה.

עו"ד חיים שרייבהנד, שמייצג את החשוד סהר אופיר, התראיין בתוכניתם של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן: "אני הבנתי את הדברים שנאמרו. אנחנו בשום שלב לא אמרנו שאין מקום לפתוח חקירה. החקירה הזאת מתנהלת יותר מחצי שנה. ההתבטאויות מהסוג הזה נמצאות אצל היחידה החוקרת כבר יותר מחצי שנה. אני לא חושב בנוגע להתבטאויות, שהן ראויות למעצר. גם המשטרה עושה את עבודתה. אין שום דבר אישי אחרי התמונה הזאת. דברי רהב לא אמורים להוביל מאסר.

ההתבטאויות היו שמורות אצלו בטלפון, הוא לא מחק שם דבר והוא לא שיבש שום דבר. מה שחשוב שבסוף, לא התבטאות כזו או אחרת, אדם לא צריך להיות מאחורי סורג ובריח. הוא הציל חיי אדם".

פרקליטות המדינה פרסמה אמש באופן חריג הודעה בעקבות הסערה שעוררה חקירת המשטרה בחשד ל"רצח מחבל נוח'בה". לפי הודעת הפרקליטות, במהלך חקירה שנפתחה בחשד להתחזות וגניבת אמל"ח נמצאו הודעות בהן אחד החשודים, סהר אופיר, מתוודה לכאורה בהמתתם של מחבלים אשר נתפסו חיים.

 

חשוד אחר, ר', נחקר בעקבות סרטון בו הוא נראה מכה פלסטיני כפות ברכבו. לסרטון זו התווספו ראיות לכאורה נוספות. בדיקות פורנזיות העלו כי אותו פלסטיני שהוכה ברכבו נמצא מת וגופתו לא זוהתה. לפי הודעת הפרקליטות, נפתחה חקירה בעקבות מידע שהתקבל אודות גניבת נשקים מלוחמי ימ"מ שנהרגו בקרבות ב-7 באוקטובר. בעקבות המידע, נערכה חקירה שהובילה להגשת כתב אישום נגד החשוד ר' בעבירות אמל"ח והתחזות, והוא נעצר עד תום ההליכים.

במסגרת החקירה נחקר גם אופיר ובמסגרת חקירתו נמצאו התבטאויות כתובות שלו מזמן אמת, בהן התוודה לכאורה על הריגתם של מספר מחבלים אשר הוא ואחרים תפסו בחיים, וכן במעשי אלימות קשים שנעשו במחבלים שלא במסגרת לחימה. בעקבות כך הוחלט לפתוח בחקירה באזהרה. במהלך חקירתו התברר כי מדובר לכאורה בדברי רהב. 

החשד נגד ר' עלה בעקבות סרטון בו הוא נראה מכה פלסטיני כפות ברכבו. לסרטון זו התווספו ראיות נוספות. בדיקות פורנזיות העלו כי אותו פלסטיני שהוכה ברכבו נמצא מת וגופתו לא זוהתה. ההחלטה לחקור את החשד לרצח מחבל פלסטיני, התקבלה על ידי פרקליט המדינה עמית איסמן בעצמו. בפרקליטות יש ביקורת כבדה מאוד על חוסר המנהיגות של איסמן, שמסתיר עובדה זו בזמן שהעובדים הכפופים לו חוטפים את הביקורת הקשה על החלטה שלא הם אלו שקיבלו בכלל.

בימ"ש השלום בת"א קבע בהחלטתו לאשר את צווי החיפוש והמעצר נגד ר' ואחרים, כי "קיים במקרה זה חשד סביר לביצוע עבירה של רצח, וזאת בנסיבות הרגישות של יומה הראשון של המלחמה. נוכח אותן נסיבות רגישות, ניתן להבין את התמשכות הליכי החקירה והעובדה שהבקשות הובאו רק בחלוף מספר חודשים מהמועד בו הסתיים הליך של תיק חקירת נסיבות מוות".


הפופולריים