פרסום ראשון

חייל מילואים יואשם בהתעללות בעצירים עזתים בשדה תימן

חייל מילואים יואשם בהתעללות בעצירים עזתים בשדה תימן
החייל עומת עם סרטונים שהוא צילם בעצמו של הכאת עצורים כפותים והודה בחלק מהמעשים • אימו של החייל: "מילואימניק שיכול היה להשתחרר, הולך לצבא ונכנס לכלא בגלל מחבלים רוצחים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבלי נוחב'ה תחת שמירה בכלא
מחבלי נוחב'ה תחת שמירה בכלא צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

הפרקליטות הצבאית נערכת להגיש בימים הקרובים כתב אישום נגד לוחם מילואים, בן 25, בגין התעללות בעצורים עזתים במהלך הובלתם ממתקן חקירות ביטחוני במתקן הכליאה בשדה תימן. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

האירועים התגלו לפני כחודש, כאשר מפקדים במתקן הכליאה הבחינו בסימני אלימות קשים וחבלות על גופם של עצורים מעזה לאחר החזרתם למתקן וערבו את מצ"ח שפתחה בחקירה. שלושה חיילים נעצרו, שניים מהם שוחררו לאחר כשבועיים. אחד מהם, החשוד המרכזי, מצוי מתחילת החקירה במעצר כבר יותר מחודש. החייל הודה בחלק מאירועי האלימות שבהם הוא חשוד.

בין היתר, חוקרי מצ"ח שמו ידם על סרטונים שהחייל צילם בעצמו במכשיר הנייד שלו שבהם הוא נראה מכה עצורים בשעה שהם יושבים כפותים באוטובוס באמצעות אגרופיו ונשקו. במצ"ח רואים את האירועים בחומרה גם לאור טענות שנשמעות על תנאי הכליאה של עצורים מעזה במתקני כליאה בישראל.

החקירה מצויה בשלביה האחרונים. לאור הראיות הרבות שנאספו עד כה, מסתמן כי עם סיומה של החקירה, הפרקליטות הצבאית תגיש נגד החשוד המרכזי כתב אישום. אימו יפעת אמרת לכתבתנו כרמלה מנשה: "היו איתו עוד שני חיילים שנעצרו והם שוחררו, החשדות נגדו ברובם מופרכים, ביום חמישי הם חייבים להחליט אם להגיש כתב אישום, חייל מילואים שיכול היה להשתחרר מצה"ל והולך לצבא יושב בכלא בגלל מחבלים רוצחים".

תגובת דובר צה"ל: "בעקבות דיווח מפקדים על חשד לפגיעה בעצורים, נפתחה חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת נגד החשוד ונוספים בחשד להתעללות בנסיבות מחמירות בעצורים שהיו באחריותם במהלך הובלתם למתקן הכליאה בשדה תימן. בית הדין הצבאי האריך את מעצרו של החשוד מעת לעת לצורכי חקירה. היום הוארך מעצרו של החשוד פעם נוספת לצורך ביצוע פעולות חקירה נוספות, עד ליום חמישי, לאחר שנמצא כי הנאשם קשר עצמו לאירוע וכן למספר אירועים נוספים, ועל כן מתקיימות עילות מעצר המצדיקות את מעצרו".

האגודה לזכויות האזרח הגישה עתירה לבג"ץ בדרישה לסגור את מתקן הכליאה שדה תימן בנגב, שם על פי הטענות מוחזקים עצורים בתנאים קשים. בעקבות העתירה המדינה החלה להוציא משם עצורים ומספר השוהים שם פחת משמעותית.

בתחילת הדיונים שהו במתקן 700 עצורים ובתשובה שהגישה המדינה לבג"ץ בתחילת חודש יולי היא הודיעה כי שוהים בו 139 איש, מתוכם 45 שנעצרו בתקופה האחרונה, כלומר לא ממבצעי הטבח שנתפסו ב-7 באוקטובר ובקרבות בימים שאחר כך בעוטף.

הפופולריים