התנגשות בין משרדי האוצר והבריאות בנוגע לניהול משבר הקורונה

מחלוקת בין האוצר למשרד הבריאות על ניהול המשבר
המשרדים חלוקים ביניהם בנוגע למועד פתיחתם של כמה ענפים, אך עיקר המחלוקת היא על המדדים שיקבעו אם ניתן לעבור לשלב הבא ביציאה מההסגר - באוצר דורשים ממשרד הבריאות יותר שקיפות במידע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבקרים בדיזנגוף סנטר בתל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

על רקע המשך ההקלות בהסגר, וישיבת הממשלה שצפויה להתקיים מחר (שני), ישנם פערים משמעותיים בין משרד האוצר למשרד הבריאות בנוגע לפתיחתם של כמה מענפי משק. עם זאת, עיקר עניינה של המחלוקת בין המשרדים הוא מהותי - על השליטה במגפה וניהול המשבר. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.


משרדי האוצר והבריאות חלוקים על מועד פתיחתם של הקניונים - כשבאוצר רוצים שמהלך זה יצא לפועל כבר ביום שלישי הקרוב, ואילו במשרד הבריאות מוכנים לכך רק בעוד כשבועיים. באוצר גם ממליצים לפתוח את מסגרות החינוך לגיל הרך כבר בשבוע הבא, כשבמשרד הבריאות לא רוצים להתחייב על מועד בשלב הזה. כמו כן, במשרד האוצר אומרים שמסעדות יוכלו להיפתח כבר בסוף במאי, ובמשרד הבריאות מוכנים לכך, לכל המוקדם, רק באמצע יוני.

ככה לא מנהלים מלחמה: סוף סוף משרד ממשלתי מציע דיון בתמונה הגדולה | פרשנות

למעט ענפים אלו, עיקר המחלוקת בין המשרדים אינו על תאריכים, כי אם על המדדים שיקבעו אם ניתן לעבור לשלב הבא ביציאה מההסגר או לא, ובעיקר לגבי מי מקבל את ההחלטות, ובאיזו דרך. במשרד האוצר מרגישים שהכוח לסגירה חוזרת של ענפי המשק נשאר בעיקר בידיו של משרד בריאות, ולכן מעוניינים בצעדים שיצרו את כוחו.


בין השאר, באוצר מעוניינים בהקמת מאגר מידע שקוף וקביעת שורה של מדדים בריאותיים, על מנת שמשרד הבריאות לא יוכל להציע לממשלה לסגור ענפים שלמים רק בגלל קפיצה חד פעמית במספר הנדבקים החדשים. מנגד, במשרד הבריאות סבורים כי במשרד האוצר לא מבינים את התנהגות הנגיף, ולא מבינים כי כל מדד שייקבע עלול להתגלות כלא רלוונטי בעתיד.

לקראת ישיבת הממשלה מחר, משרד הבריאות מציע לאשר מיד ביקור קרובים מדרגה ראשונה, כולל קשישים, קיום התקהלויות כלליות בחוץ ולבטל את ההנחיה לטייל עד 100 מטרים בלבד מהבית. על פי המתווה של משרד הבריאות, החל ממחר ניתן יהיה לבקר את הסבים והסבתות תחת כללי זהירות שיפורסמו בימים הקרובים. ניתן יהיה גם לקיים התקהלויות כלליות בחוץ עד 19 אנשים, תוך שמירת מרחק של שני מטרים. גם פארקים ושמורות טבע ייפתחו ליחידים ולקבוצות קטנות ללא התקהלויות.

הפופולריים