פרסום ראשון: הצעת החוק שמאיימת על המונופולים

פרסום ראשון: הצעת החוק שמאיימת על המונופולים
חברות כמו תנובה, אסם וקוקה קולה יחוייבו במסגרת החוק לחשוף את הדוחות השנתיים שלהן לציבור, עם אפשרות למפקח לדרוש את גם את הרבעוניים. חברה שלא תעמוד בכך - יוטלו עליה סנקציות פליליות או כספיות. חברת קוקה-קולה הגיבה "אין לכם סמכות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קוקה קולה
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הצעת חוק שתחייב את החברות הגדולות, כמו קוקה קולה, תנובה ואסם, לחשוף את הדוחות השנתיים שלהן, עלתה היום (ראשון) על ידי שר הכלכלה ניר ברקת ונחשפה בחדשות הערב בכאן 11. מטרת ההצעה: לחשוף לציבור את אופן התמחור ואם החברות מגיעות לרווחים מופקעים כשהן מעלות מחירים. במקביל חברת קוקה-קולה הגיבה לדרישת שר הכלכלה לספק להם נתונים: "אין בסמכותכם לדרוש מאיתנו מסמכים ומידע".

 

 

 

ההצעה של ברקת מטילה על חברות שהן בגדר מונופולים – או ספק גדול שהמחזור שלהן יותר מ-300 מיליון שקלים כמו תנובה, אסם וקוקה קולה והן לא חברות ציבוריות – לחשוף את הדוחות השנתיים שלהן לציבור, עם אפשרות למפקח על המחירים במשרד הכלכלה, לחייב אותן לחשוף גם דוחות רבעוניים. חברה שלא תעמוד בכך - יוטלו עליה סנקציות פליליות או כספיות.

ההצעה תעלה בימים הקרובים כתזכיר חוק להערות הציבור, ובהמשך תעבור בוועדת שרים לענייני חקיקה כהצעת חוק ממשלתית, כחלק מהמלצת מבקר המדינה לשקול חוק שכזה. גורמים כלכליים שייעצו לשר אומרים כי חוק כזה הכרחי באקלים הנוכחי. 

שר הכלכלה ניר ברקת אמר לגורמים בסביבתו: "נגמרה החגיגה על חשבון הציבור של הקרטלים והמונופולים". הצעת חוק דומה של אראל מרגלית עלתה ב-2017 ונפלה בעקבות לחץ של התאחדות התעשיינים. 

לפני כחודש שר הכלכלה, באמצעות המפקח על המחירים, שלח מכתב בקשה לקבלת הנתונים הכספיים של החברה והבהיר כי ישקול להכניס את מוצרי קוקה קולה לפיקוח לנוכח הבקשה שלהם להעלאת מחירים. לאחר פרסום בכאן חדשות על קידום הצעת החוק שלחה החברה את תשובתה.

במכתב התגובה ציינה קוקה קולה כי "המפקח במסגרת סמכויותיו אינו מוסמך כלל לבחון את הצורך בפיקוח ואת רמת הפיקוח הנדרשת. עולה כי מדובר בדרישה שאינה עומדת בקנה אחד עם הדין". בנוסף, נכתב כי המטרה היחידה של משרד הכלכלה, בדרישה שלו לבקש את הנתונים הכספיים של החברה, היא "לבייש" את החברה.

הפופולריים