מנכ"ל משרד הכלכלה: צריך לבדוק אם היה תיאום בין החברות בעליית המחירים

מנכ"ל משרד הכלכלה: צריך לבדוק אם היה תיאום בין החברות

מרחב לכאן רשת ב: "תוהה מדוע הן כל כך מתאמצות שלא לחשוף את הדוחות" | האזינו לריאיון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קוקה קולה
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מנכ"ל משרד הכלכלה אמנון מרחב אמר היום (שני) כי צריך לבדוק אם היה תיאום בין החברות הגדולות בעניין העלאת המחירים. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב הוסיף מרחב כי "יש לי ראש על הכתפיים ויש לי עיניים ואני אומר שאם זה הולך כמו ברווז ומדבר כמו ברווז, שמישהו יבדוק אם זה ברווז".

מרחב הסביר כי הוא נזהר בדבריו. "יש לחברות חזקת חפות ואיני מאשים אותן, אך מדוע הן כל כך מתאמצות שלא לחשוף את הדוחות?", תהה. לדבריו, לא צריך להיות כלכלן כדי לראות שהן מנצלות את חוסר התחרות כדי לגרוף רווחים מאוד גדולים. מרחב הוסיף כי השר ברקת קיבל איומים בשל המהלך שהוא מנסה להוביל, אך סרב לפרט.

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד הכלכלה

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אמש לראשונה על הצעת חוק שתחייב את החברות הגדולות, כמו קוקה קולה, תנובה ואסם, לחשוף את הדוחות השנתיים שלהן. מטרת ההצעה: לחשוף לציבור את אופן התמחור ואם החברות מגיעות לרווחים מופקעים כשהן מעלות מחירים. 

ההצעה של ברקת מטילה על חברות שהן בגדר מונופולים – או ספק גדול שהמחזור שלהן יותר מ-300 מיליון שקלים כמו תנובה, אסם וקוקה קולה והן לא חברות ציבוריות – לחשוף את הדוחות השנתיים שלהן לציבור, עם אפשרות למפקח על המחירים במשרד הכלכלה, לחייב אותן לחשוף גם דוחות רבעוניים. חברה שלא תעמוד בכך - יוטלו עליה סנקציות פליליות או כספיות.

ההצעה תעלה בימים הקרובים כתזכיר חוק להערות הציבור, ובהמשך תעבור בוועדת שרים לענייני חקיקה כהצעת חוק ממשלתית, כחלק מהמלצת מבקר המדינה לשקול חוק שכזה. גורמים כלכליים שייעצו לשר אומרים כי חוק כזה הכרחי באקלים הנוכחי.

לפני כחודש שר הכלכלה, באמצעות המפקח על המחירים, שלח מכתב בקשה לקבלת הנתונים הכספיים של החברה והבהיר כי ישקול להכניס את מוצרי קוקה קולה לפיקוח לנוכח הבקשה שלהם להעלאת מחירים. לאחר הפרסום בכאן חדשות על קידום הצעת החוק שלחה החברה את תשובתה.

במכתב התגובה ציינה קוקה קולה כי "המפקח במסגרת סמכויותיו אינו מוסמך כלל לבחון את הצורך בפיקוח ואת רמת הפיקוח הנדרשת. עולה כי מדובר בדרישה שאינה עומדת בקנה אחד עם הדין". בנוסף, נכתב כי המטרה היחידה של משרד הכלכלה, בדרישה שלו לבקש את הנתונים הכספיים של החברה, היא "לבייש" את החברה.

הפופולריים