עד 14 אלף ש"ח לעצמאים: האוצר יציג מתווה פיצויים מתוקן

עד 14 אלף ש"ח לעצמאים: האוצר יציג מתווה פיצויים מתוקן
לפי המתווה שתוקן בעקבות הביקורת הציבורית, מילואימניקים עם ילדים יקבלו 3,000 ש"ח כל אחד, רוב העובדים שהוצאו לחל"ת יזכו לדמי אבטלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ברקת סמוטריץ' F230108OF07
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

משרד האוצר הציג הערב (ראשון) מתווה פיצויים שתוקן אחרי הביקורת הציבורית שנמתחה על המתווה שהוצג עד כה. שיעור המענק המקסימלי לבעלי עסקים יגדל מ-18% ל-22%. המענק עבור שכר העובדים יגדל, כך שהמכפלה תהיה 75% מהשכר ולא 60%, כפי שהוצע במקור. הפיצוי המקסימלי לעצמאים קטנים יגדל מכ-8,200 שקלים במתווה המקורי לכ-14 אלף שקלים.

על פי המתווה, מעבר לפיצויים הקבועים כיום בחוק ביחס ליישובי העוטף ואשקלון, יינתן מתווה מענקים לעסקים עם פגיעה של 25% ביחס לתקופת בסיס אחת שתוגדר, ומחזור שנתי עד 400 מיליון שקל. תנאי נוסף הוא רכיב ההוצאות הקבועות מתוך התשומות, שצריך לעמוד על מקסימום 22% בהתאם למידת הפגיעה. ככל ושיעור התשומות בפועל גבוה יותר רשאי להשיג על כך בהשגה.

תקרת הפיצוי תעמוד על 600 אלף שקל במחזורים של עד 100 מיליון ותעלה בהדרגה לקאפ של 1.2 מיליון לעסקים עד 300 מיליון שקל, שיעור ההשתתפות בשכר העובדים יעלה ל-75% כפול שיעור הפגיעה במחזור כפול הוצאות השכר. כמו כן, מוסכם כי מתווה החל"ת יישען על המודל הקיים בכפוף להקלות הבאות.

עוד יוצג מתווה פיצויים מוגדל לבעלי עסקים שממוקמים בטווח של 20-7 קילומטרים מרצועת עזה. החקלאים שפועלים בטווח הזה יקבלו פיצוי כמעט מלא על הירידה בהכנסותיהם, בדומה לחקלאים שנמצאים במרחק של עד 7 קילומטרים מהרצועה. עוד מתכוונים באוצר לשלם מענק של כ-3,000 שקלים לכל איש או אשת מילואים עם ילדים. הקריטריונים לקבלת דמי אבטלה במקרה של הוצאה לחל"ת ירוככו, כך שרוב העובדים במשק יהיו זכאים לתשלום.

שר הכלכלה ניר ברקת תקף בשבוע שעבר את משרד האוצר ואת שר האוצר בצלאל סמוטריץ', ואמר שהמתווה שהוצג בהתחלה "מנותק מהשטח". כמו כן, במהלך דיון ועדת הכספים, גם ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני זעם על האוצר, והאשים אותם בניתוק. "לא נפל האסימון מה קרה ב-7 באוקטובר", אמר.

ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן הגיע לדיון בוועדת הכספים של הכנסת כחלק מהיערכות הממשלה לקביעת מתווה הפיצויים בעקבות המלחמה. עידאן תקף את הממשלה בחוסר המענה לצרכי המועצה ואמר: "המדינה הפרה את ההסכם איתנו, אם היא לא תסייע לנו - לא נצליח לשקם את הדרום".

הפופולריים