התחזית הכלכלית

למרות המלחמה: חברת פיץ' הותירה על כנו את דירוג האשראי של ישראל

חברת פיץ' הותירה על כנו את דירוג האשראי של ישראל
סוכנות הדירוג אישרה מחדש את דירוג האשראי ברמה +A - ושינתה את התחזית לשלילית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברת סוכנות דירוג האשראי פיץ'
צילום: אי-פי

חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' (Fitch Ratings) הודיעה היום (שלישי) על אישור מחדש של דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A+, על הסרת "המעקב השלילי" ועל עדכון תחזית הדירוג מ-"יציבה" ל-"שלילית". נתניהו בתגובה: "מברך על החלטת סוכנות הדירוג פיץ', ננצח את החמאס – וכל הדירוגים יעלו".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

לדברי סוכנות הדירוג, הסיכונים הקשורים למלחמה בעזה נותרו גבוהים וקיים סיכון להסלמה נוספת, עם זאת, החברה סבורה שהסיכונים לפרופיל האשראי התרחבו וייקח זמן רב יותר להעריך את השפעתם, ועל כן החליטה החברה על הסרת "המעקב שלילי". התחזית השלילית משקפת את שילוב אי הוודאות סביב ההתפתחות הפיסקלית וסביב משך המלחמה ועוצמתה, לרבות הסיכון להסלמה אזורית.

החברה צופה לקפיצה ביחס החוב לתוצר בטווח הזמן הקרוב ולהוצאות צבאיות גבוהות יותר בהקשר של פוליטיקה פנימית שברירית וחוסר ודאות לגבי הסיכויים המאקרו כלכליים, שעלולים להגביל את יכולתה של ישראל להפחית את החוב בעתיד. בחברה הזהירו כי הסלמה בקנה מידה גדול, עלולה להביא להוצאה צבאית משמעותית נוספת, להרס של תשתיות, לשינוי מתמשך בהיקפי הצריכה וההשקעה ובכך להוביל להרעה משמעותית במדדי האשראי של מדינת ישראל.

עוד נמסר מטעם החברה כי המלחמה והשיבושים הכלכליים הנלווים לה הביאו לירידה של 6.6% בהכנסות ממיסים בשנת 2023 ובמקביל לעליה של 12.5% בהוצאות, שנבעה מצעדי סיוע לאלו שהושפעו מהלחימה ומההוצאות הצבאיות. בשנת 2025 החברה צופה גירעון תקציבי בשיעור של 3.9% תוצר

הפופולריים