רמטכ"ל צבא איראן בביקורו בסוריה: נפעל יחד נגד ישראל

רמטכ"ל צבא איראן בביקורו בסוריה: נפעל יחד נגד ישראל
במסיבת עיתונאים משותפת עם מפקד הצבא הסורי אמר הגנרל מוחמד חסיין באקרי כי "ישראל אינה יכולה להפר את ריבונותה של סוריה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רמטכ"ל איראן בביקור בדמשק
צילום: סוכנות הידיעות האיראנית "פארס"

רמטכ"ל צבא איראן, הגנרל מוחמד חסיין באקרי, אמר היום (רביעי) במסיבת עיתונאים בסוריה כי ישראל אינה יכולה להפר את ריבונותה של המדינה, וכי טהראן ודמשק ישתפו פעולה נגדה. באקרי אמר את הדברים לצד מקבילו הסורי, הגנרל עלי עבדאללה איוב, ברקע תקיפת ישראל את שכנתה מצפון בתחילת השבוע, אותה גינה בתוקף.

"אנחנו נמצאים בדמשק כדי להדגיש את התיאום ושיתוף הפעולה שלנו בהתמודדות עם אויבינו, הציונים והטרוריסטים", אמר הרמטכ"ל האיראני. הוא הוסיף כי דן עם עמיתו הסורי בחיזוק שיתוף הפעולה בעתיד בין שני הצבאות, והם אף שרטטו את הקווים לשיתוף הפעולה הזה.

איוב אמר במסיבת העיתונאים המשותפת כי היחסים בין צבאות סוריה ואיראן "חזקים והדוקים, ונצורים בדמם של החללים האיראנים והסורים", במטרה להתמודד בפני הטרור. עוד אמר הרמטכ"ל הסורי כי הניסיון הצבאי שהצטבר לאורך השנים אצל שני הצבאות תרם רבות למיגור הטרור. "אנחנו בטוחים שתפקיד ציר ההתנגדות יתחזק, ויוכל להתמודד עם האתגרים השונים".

הבוקר התראיין לכאן רשת ב' שר הביטחון אביגדור ליברמן, ואמר כי ישראל תתנגד להתבססות איראן בסוריה. "לא נשלים המציאות שחיל האוויר האיראני יבנה בסיס או שיהיה בסיסי ימי, או בסיס של שכירי חרב איראנים". לדבריו, "אף אחד לא מחפש מלחמה. עם זאת, אי אפשר לוותר על אינטרסים חיוניים למדינת ישראל".

ליברמן התייחס לתקיפת חיל האוויר ביום שני בבוקר נגד עמדת הגנה אווירית בסוריה, ואמר כי ישראל מעדכנת את הגורמים הפעילים באזור, ברומזו לרוסיה. "אנחנו רציניים ומתנהלים באופן אחראי, אך גם באורח נחוש. אין כאן חלטורות - הכל מתוכנן והכול שקול. נבצע כל דבר שנחוץ עבור ביטחון ישאל. לא נשנה דפוסי עבודה שלנו בגלל ירי או איום כזה או אחר".

ראש הממשלה נתניהו לצד שר ההגנה הרוסי  שויגו, אתמול בירושלים (פלאש 90)

אתמל נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר ליברמן עם מקבילו הרוסי, סרגיי שויגו, שערך ביקור מדיני נדיר וראשון בישראל. השלושה עסקו בעיקר בניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה. "איראן צריכה להבין שישראל לא תאפשר זאת", אמר נתניהו לשר ההגנה הרוסי. 

לצד אזהרותיה של ישראל מהתבססותה של איראן בסוריה, עלתה בפגישה גם סוגיית הסכם הגרעין עם איראן. נתניהו אמר כי אם העסקה לא תשתנה, אז בתוך שמונה עד עשר שנים יהיה לטהראן ארסנל של נשק גרעיני.

שויגו נחת יום לפני הפגישה המשולשת, ונפגש עם ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש אמ"ן אלוף הרצי הלוי, וראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון זהר פלטי. לפני הפגישה התקבל שר ההגנה הרוסי במסדר כבוד בקריה ונפגש עם וטראנים.

הפופולריים