בכיר ישראלי: לא יהיו הבנות על הסכם הגרעין בקרוב - אפשר לנשום לרווחה

בכיר ישראלי: לא יהיו הבנות בהסכם הגרעין בקרוב
גרמניה, בריטניה וצרפת: השינויים שנערכו בטיוטת הסכם הגרעין לא מאפשרים עוד התגמשות • איראן דחתה את דברי האירופים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני במטה לאנרגיה אטומית של איראן, טהרן
צילום: אי-פי

בכיר ישראלי אמר הערב (שבת) לכאן חדשות כי בישראל לא צופים שהסכם גרעין חדש עם איראן יקרה בקרוב וכי אפשר לנשום לרווחה. זאת לאחר שהמעצמות האירופיות מסרו היום שטיוטת הסכם הגרעין שהעבירו לאיראן כללה שינויים נוספים, שאינם מאפשרים להן להתגמש יותר.

צרפת, בריטניה וגרמניה אמרו שהתגובה של טהראן מעלה ספק כבד ביחס לכווונתה לחזור להסכם ושהיא עומדת בניגוד למחויבויות הבינלאומיות שלה. עוד אמרו שלוש המדינות כי על האיראנים לספק מידע מהימן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) במסגרת חקירת מתקני הגרעין במדינה. לדבריהן, הן מתייעצות עם מדינות אחרות נוכח היעדר שיתוף הפעולה של איראן עם החקירה.

טהראן דחתה את מה שהיא מכנה ההצהרה הלא בונה של צרפת בריטניה וגרמניה שגינו היום את יחסה בעניין שיחות הגרעין. בתגובה האיראנית נאמר ש"מצער לראות את המעצמות האירופיות נוקטות בצעד לכיוונה של ישראל הרוצה בכישלון הסכם הגרעין".

בתוך זאת, שר הביטחון בני גנץ הודיע אמש שייצא ביום ראשון לביקור מדיני ביטחוני בארצות הברית, בפעם השנייה בתוך כשבועיים. גנץ צפוי להיפגש בין השאר עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ועם שגרירת ארצות הברית לארגון לינדה תומאס-גרינפילד. שר הביטחון יקיים גם תדרוכים לשגרירי מדינות מועצת הביטחון ולשגרירי מדינות הסכמי אברהם באו"ם.

יומיים קודם לכן פורסם דוח של סבא"א שבו נכתב שלאיראנים יש כבר יותר מ-55 קילוגרמים של אורניום מועשר לרמה של 60%. לפי הגדרות הסוכנות, 42 קילוגרמים מספיקים לצורך פצצה. לכן, אם איראן תעשיר עוד את הכמות הנוכחית של האורניום שברשותה - יהיה לה מספיק לגרעין. בעקבות הדוח, ישראל מפעילה לחץ על סבא"א לגנות איראן.

פצצה מתקתקת מתחת לאף | האזינו להסכת עוד יום

החלק השני של הדוח עוסק בחקירות ארוכות השנים של הסוכנות באתרי הגרעין הלא-מוצהרים של איראן. כמו בדוח הקודם, גם כאן מצוין שאיראן טרם סיפקה תשובות מהימנות לגבי המקור של שאריות האורניום שנמצאו בשלושה אתרי גרעין לא-מוצהרים.

עוד פורסם בדוח שאיראן ממשיכה להפר הגבלות מרכזיות שנכללו בהסכם הגרעין של 2015. אם הסכם הגרעין יחודש, יהיה עליה לספק רישומים מקיפים לסוכנות - וזו תוכל להוסיף אמצעי פיקוח על תוכנית הגרעין שלה. עם זאת, בדוח מצוין כי גם אם הרישומים האיראניים ואמצעי הפיקוח יושגו - עדיין יוותרו אתגרים משמעותיים ביחס ליכולת לאמת את מלאי הצנטריפוגות של איראן.

הפופולריים