דוח סבא"א: איראן כשלה להסביר עקבות אורניום בכמה אתרים

סבא"א: איראן כשלה להסביר עקבות אורניום באתריה
הסוכנות לאנרגיה אטומית: טהראן העשירה כמות של אורניום פי 16 מהמותר לה על פי הסכם הגרעין. לפי מסמך שכתב מנכ"ל הסוכנות, לפקחיה לא הייתה גישה למידע מהאתרים מאז חודש פברואר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איראן נתנז רוחני إيران نتنز
צילום: AP

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) פרסמה היום (שני) דוח רבעוני מטעמה ובו טענה כי איראן כשלה להסביר עקבות אורניום מעובד בכמה אתרים לא מוכרזים שברשותה. בנוסף, נכתב כי טהראן העשירה כמות של אורניום פי 16 ממה שמותר להעל פי הסכם הגרעין.

המנהל הכללי של סבא"א, רפאל גרוסי, כתב בדוח שנשלח לנציגי המדינות החברות בסוכנות: "לאחר חודשים רבים איראן נכשלה מלהעניק את ההסבר לנוכחות חומר גרעיני בכל שלושת האתרים בהם הסוכנות ביקרה".

במסמך שנכתב על ידי מנכ"ל הסוכנות, כתב גרוסי כי לסבא"א: "לא הייתה כל גישה למידע ממכשירי הפיקוח האינטרנטיים והאלקטרוניים כמו גם למרשמי מידות מהמכשירים שהסוכנות עצמה התקינה מאז 23 לפברואר". מהמסמך עוד עולה כי על אף שסאב"א הכירה בהחלטה האיראנית לצמצם את גישתה לחומרים ממצלמות אבטחה - מתברר כי האיראנים החמירו בצעדים למניעת פיקוח, זאת בשעה שהיא מעשירה אורניום ברמה הגבוהה ביותר עד כה.

בד בבד, בעקבות הדוח נחשפו השלכות נוספות מהפיצוץ בנתנז שיוחס לישראל. על פי הדוח ייצור הדלק הגרעיני צנח באופן משמעותי מאז הפיצוץ בנתנז בחודש אפריל האחרון, וכי הייצור האיראני של אורניום מועשר ירד בשלושת החודשים האחרונים ל-273 קילוגרמים. זאת לעומת 525 קילוגרמים שיוצרו עד חודש פברואר. מוערך כי מאגר האורניום הכללי הקיים בידי האיראנים עומד על 3,241 קילוגרמים, פי 15 ממה שהותר למדינה בהסכם הגרעין.

אתמול אמר ראש המוסד היוצא יוסי כהן כי הוא סבור שיש להגביר את הפעילות נגד המשטר האיראני, ולהילחם בו ובפעולותיו עד חורמה. בטקס הענקת תואר דוקטור לשם כבוד באוניברסיטת בר אילן אמר כהן כי יש לפעול כך "עד שיבין שכל יציאה מהקווים תעלה לו בנזק עצום". "הפעולה הביטחונית של היום חשובה לא פחות מהפעולה המלחמתית של המחר", הוסיף כהן.

מיכאל אוליאנוב, נציג רוסיה בשיחות הגרעין עם איראן, התייחס בתחילת החודש לקשיים בשיחות הגרעין המתקיימות בווינה ואמר כי "יש המון סוגיות לא פתורות - יש עשרות כאלה". את הדברים אמר בריאיון מיוחד לכאן חדשות ששודר ב"חדשות הערב" בכאן 11.

אוליאנוב הוסיף כי "ברור לי שאנחנו במסלול הנכון, אמנם לאט - אבל בעקביות. אנחנו מקווים שהמשא ומתן יסתיים עד 22-21 במאי, אבל מדובר במשאלת לב". על הדאגה של ישראל מחזרה להסכם הגרעין הישן מ-2015, אמר אוליאנוב כי "אנחנו מכבדים את הדאגה של ישראל. ומביאים אותם בחשבון. אני בטוח שהחזרה להסכם הגרעין הישן לא תגרום נזק לישראל".

הפופולריים